14september

Armeelane Gavrilov Kalevis. Miks see on huvitav?

Eesti klubi Kalev/Cramo võttis CSKAst laenule Venemaa ühe kõige perspektiivikama korvpalluri, 20-aastase mängujuhi Aleksandr Gavrilovi. Dmitri Kolinov selgitab spetsiaalselt VTB Ühisliiga kodulehele, miks tasub noore talendi käekäigul uues klubis tähelepanelikult silma peal hoida.

***

38 tundi pärast Barcelonas peetud rasket Euroliiga TOP 16 etapi mängu, kus armeelased said lisaajal valusa kaotuse, pidid Dimitris Itoudise hoolealused tulema väljakule Krasnojarskis. Treenerid otsustasid mitut põhimeest säästa 7000 kilomeetri pikkusest reisist ning jätsid Moskvasse Nando De Colo, Miloš Teodosici, Andrei Vorontsevitši ja Kyle Hinesi. Debüüdi täiskasvanute korvpallis tegid Aleksandr Gavrilov ja Artjom Vostrikov.

Pavel Korobkov tegi 16 sekundit enne lõpusireeni meelega vastasele vea, et puna-sinised saaks teha vahetusi ja rünnakuvõimaluse. Mõni hetk hiljem meelitas väle Gavrilov Delroy Jamesilt välja vea ja õiguse vabavisetele. Niimoodi avas ta täiskasvanute korvpallis oma punktiarve ja fännid hakkasid rääkima tõusvast tähest. Teisiti ei saagi Euroopa tugevaima klubi oma kasvandiku edusammudesse suhtuda.

VTB Ühis-noorteliigat jälgiv auditoorium teab Aleksandr Gavrilovit suurepäraselt. Ta on CSKA-2 kaptenina tõstnud meistrikarika kahel korral pea kohale, valitud Final Eighti parimaks mängujuhiks, pääses noorte tähtede mängu algkoosseisu ning on selle liiga ajaloos selgelt suurim korvisöötude andja. Lisame esitused Venemaa erinevate vanuseklasside koondistes.

Andekad mängijatele on teatud etappidel väga tähtis võtta vastu edasist karjääri puudutavaid õigeid otsuseid. Üks võimalus on püüda põhimeeskonnas kanda kinnitada nagu seda tegid Mihhail Kulagin ja Anton Astapkovitš, teine võimalus proovida oma võimeid mõnes tagasihoidlikumas klubis, kuid saada jällegi palju mänguaega. Mõnikord on esimene variant objektiivselt võimatu, mängija kaotab noortetasemel mitu aastat ja astub alles 22-23-sena täiskasvanute sekka. Võrdluseks: Andrei Kirilenko kuulus juba 20-aastasena stabiilselt Utah Jazzi algviisikusse, mängides Michael Jordani, Kobe Bryanti ja teiste legendide vastu. See oli muidugi unikaalne juhus.

Objektiivselt võttes ei pääseks Aleksandr Gavrilov sel hooajal armeelaste esitosinasse, kus tema positsioonil on ees De Colo, Teodosic, Jackson ja noorem Kulagin. Seetõttu näib laenuleminek, seda enam VTB Ühisliiga klubisse, karjääri jätkamiseks tõepoolest huvitava variandina.

Sellesse ei tasu suhtuda eelarvamusega. See pole mitte CSKA-karjääri lõpp, vaid võimalus areneda ja naasta tugevamana. Varasemaid positiivseid näiteid jätkub kuhjaga. Toome välja kolm tähtsamat:

1) Aleksei Šved

Laenule: Himkisse (2006-07) ja Dinamosse (2009-10).

Tulemus: 3 hooaega NBAs, naasmine Venemaale Euroopa parima tagamängijana, Venemaa parima korvpalluri nimetus ja VTB Ühisliiga kõige efektsema korvpalluri mitteametlik staatus.

2) Nikita Kurbanov

Laenule: Lokomotiv-Rostovisse (2005-06), UNICSisse (2008) ja Peterburi Spartakisse (2008-09).

Tulemus: naasmine CSKAsse liiga ühe parema kaitsemängijana, viimastel aastatel Venemaa korvpalluri kõige ootamatum ja meeldiv areng.

3) Anton Ponkrašov

Laenule: Himkisse (2007-09).

Tulemus: riigi parima mängujuhi mitteametlik nimetus, OMi pronksmedal.

Samamoodi on Aleksandr Gavrilovil suurepärane võimalus naasta mehistununa mõne aja pärast koduklubisse. 

Raske on ette kujutada Eesti klubist Kalev huvitavamat varianti laenule minekuks. See meeskond ei too taevast tähti alla, seetõttu pole ka survet ajakirjanduse poolt. Samas mängivad nad kolmel erineval turniiril (ka Balti liigas) väga erineva tasemega vastastega. Meeskonna peatreener Alar Varrak armastab kasutada pikka pinki ja on noortele mängijatele alati koha leidnud. Tema käe all on Rain Veideman kerkinud lootustandvast talendist Eesti koondise põhisnaipriks. Kas järjekord on Aleksandr Gavrilovi käes?

20-aastane mängujuht võib vabalt kujuneda Kalevi üheks võtmemängijaks. Ta tegi CSKAga kaasa hooajaeelse ettevalmistuse, kus jagas mänguaega Aaron Jacksoniga ning seetõttu ei pea Alar Varrak tema füüsilise seisundi pärast muretsema. Gavrilovil pole üheski võistkonnas olnud kohanemisprobleeme. Väljakul aitab mängujuhianne, väljaspool väljakut aga võõrkeeleoskus. Võimalik on Eesti koondise mängujuhi Sten Sokuga, kes venelasele pikkuses alla jääb, võidelda algviisiklase koha eest.

Kui Aleksandr suudab juba oma esimesel hooajal täiskasvanute seas kerkida efektiivseks dirigendiks, saame hakata rääkima Ühisliiga tulevasest supertähest ning koondise tasemel duost Gavrilov-Kulagin. Tahaks väga, et see juhtuks, sest tšempionaat vajab noori tähti ja veteranid väärikat vahetust.


Dmitri Kolinov

Jaga
Meeldib?
14
Sponsors