27mÀrts
"Jokkerid". 10 pretendenti "Parima kuuenda mehe" auhinnale
VTB Ühisliiga nimetab tavakohaselt põhihooaja individuaalsete auhindade omanikud erinevates kategooriates. Esitleme meie veebikülje arvates peamisi pretendente neile auhindadele. Alustame „Parima kuuenda mängija“ nominentidest.
Paljud korvpallurid, kes lülituvad mängu varumeeste pingilt, ei võimalda mitte ainult esiviisiku mängijatel hinge tõmmata, vaid mõjutavad tunduvalt ka kohtumise käiku, aga vahel saavad koguni meeskonna liidriteks.
Meie veebikülg toob välja 10 korvpallurit, kes sel hooajal heitlevad „Parima kuuenda mängija“ tiitli eest. Valiku peamine kriteerium – nominent peab alustama pingilt üle 50% kohtumistest.
Roope Ahonen, Bisonsi tagamängija
Statistika: 26st mängust 19 alustas pingilt (22,2 minutit), 9,3 punkti, 1,4 lauapalli, 2,6 korvisöötu ja 7,9 efektiivsuspalli.
Soome tagamängija täiendab suurepäraselt Bisonsi algviisikut. Roope Ahonen oskab tõmmata mängu käima, omab kardetavat kolmepunktiviset ja võib mängu lõpus võtta enda peale otsustava viske. Bisonsi juhendaja Greg Gibson eelistab, et selline mängija tuleks väljakule pingilt.
Artjom Vihrov, Zeniti tagamängija
Statistika: 20st mängust 15 alustas pingilt (25,3 minutit), 7,4 punkti, 2,5 lauapalli, 3,0 korvisöötu ja 7,1 efektiivsuspalli.
22-aastane tagamängija on möödunud aastaga läbi teinud uskumatu arengu ja kerkinud Zeniti üheks võtmemängijaks. Mõjub Vassili Karasjovi erakordne usaldus – kuigi piiterlaste meeskonna treener kasutab Vihrovit kuuenda mehe staatuses, annab ta noorele korvpallurile keskmiselt üle 25 minuti mänguaega (4. tulemus meeskonnas).
Micah Downs, Avtodori ääremängija
Statistika: 24st mängust 21 alustas pingilt (26,3 minutit), 11,5 punkti, 5,5 lauapalli, 2,5 korvisöötu ja 14,1 efektiivsuspalli.
Kuuenda mehe rolliga kohanemiseks kulus ameeriklasest ääremängijal ligi kaks kuud. Pärast seda tegi Micah Downs seeria hiilgavaid esitusi ning temast sai kohe üks peamisi kandidaate parima varumehe tiitlile. Praeguseks on Avtodori ääremängija statistika veenev. Kirill Fessenko ja Courtney Fortsoni järel on just Downs saraatovlaste võtmemängija.
Nando De Colo, CSKA tagamängija
Statistika: 20st mängust 12 alustas pingilt (23,4 minutit), 14,4 punkti, 3,5 lauapalli, 3,5 korvisöötu ja 15,3 efektiivsuspalli.
CSKA juhendaja Dimitri Itoudis on sel hooajal kasutanud algrivistuse erinevaid variante. Mis on aga üllatav – enamikel juhtudel ei leidunud seal kohta Nando De Colole. See fakt pole kuidagi kajastunud Ühisliigas debüteerinud prantslasest tagamängija esitustes. De Colo kohanes kiiresti CSKAga ning on tänaseks armeelaste kõige resultatiivsem ja efektiivseim mängija.
Curtis Jerrells, UNICS-i tagamängija
Statistika: 22st mängust 18 alustas pingilt (26,3 minutit), 8,7 punkti, 2,5 lauapalli, 4,0 korvisöötu ja 9,1 efektiivsuspalli.
Curtis Jerrells on UNICS-i reaktiivmootor, kes on võimeline juba esimesel veerandajal mängu käiku määrama või otsustada kohtumine meeskonna viimasel rünnakul. Kaasanlaste peatreener Jevgeni Pašutin kasutab taolist „aeglase toimega pommi“, kui on vaja rünnakule värskust tuua ning lisada sellele värvikust ja agressiivsust. Lisaks snaipriandele oskab Jerrells ka kaaslastele olukordi luua. Keskmiselt 4 korvisööduga mängu kohta on ta Liigas varumeeste seas teisel kohal.
Petteri Koponen, Himki tagamängija
Statistika: 23st mängust 12 alustas pingilt (27,2 minutit), 15,0 punkti, 2,3 lauapalli, 4,0 korvisöötu ja 16,6 efektiivsuspalli.
Soome tagamängija, keda jahivad Vana Maailma ja Ameerika tugevamad klubid, paistab juba mitmendat hooaega silma oma kasuliku mänguga. Moskva-äärses meeskonnas on Petteri harjunud kuuenda mehe rolliga ja tuleb ülesannetega suurepäraselt toime. Ta veedab platsil keskmiselt üle 27 minuti ning näitab selle aja jooksul uskumatuid numbreid: Himki efektiivsusreitingu liider ning paremuselt teine mees punktitoojana ja sööduandjana.
Kyle Landry, Zeniti keskmängija
Statistika: 21st mängust 14 alustas pingilt (24,3 minutit), 12,2 punkti, 7,1 lauapalli, 1,1 korvisöötu ja 15,3 efektiivsuspalli.
Peterburi meeskonna edu on paljuski seotud kanadalasest keskmängija Kyle Landry arenguga. Nagu mulluselgi hooajal (siis veel Triumfi koosseisus) alustab ta enamiku mängudest pingilt, mis ei sega tal olemast üks meeskonna liidreid. Landry on Zeniti parim lauapallide hankija ja Walter Hodge'i järel teine resultatiivsuselt. Universaalne pikk teeb oma karjääri parimat hooaega.
Rašid Mahalbasic, Astana ääremängija
Statistika: 25st mängust 22 alustas pingilt (23,6 minutit) 14,2 punkti, 6,5 lauapalli, 2,2 korvisöötu ja 17,4 efektiivsuspalli.
Rašid Mahalbasici kasutamine kuuenda mängijana aitab Astanal praktiliselt kogu mängu jooksul säilitada paremust korvi all. Sloveenia keskmängija kohanes talle harjumatu „jokkeri“ rolliga kiiresti. Võrreldes mulluse hooajaga on tema statistilised näitajad paranenud. Mahalbasic juhib Astanas efektiivsuse poolest ning on teisel kohal resultatiivsuse ja lauapallide arvestuses.
Krunoslav Simon, Lokomotiv-Kubani tagamängija
Statistika: 20st mängust 17 alustas pingilt (27,3 minutit), 12,3 punkti, 3,1 lauapalli, 3,8 korvisöötu ja 13,2 efektiivsuspalli.
Krunoslav Simon viidi sel hooajal üle varumeheks, kuid suurendati tema mänguaega, tänu millele tegutses Horvaatia tagamängija veel eredamalt ja efektiivsemalt. Ta on hakanud rohkem korve viskama (12,3 punkti mulluse 9,9 vastu) ja andma enam korvisööte (vastavalt 3,8 ja 3,1). Otsustavatel minutitel on just Simon „Loko“ hing ja mootor.
Miloš Teodosic, CSKA tagamängija
Statistika: 19st mängust 18 alustas pingilt (25,8 minutit), 12,4 punkti, 2,7 lauapalli, 5,8 korvisöötu ja 14,2 efektiivsuspalli.
Dimitris Itoudis otsustas enne hooaja algust armeeklubi üht liidrit hakata kasutama kuuenda mehena. Juhendaja julge samm tuli kasuks nii meeskonnale kui ka korvpallurile. CSKA juhib hetkel turniiritabelit, aga Teodosic pole oma efektiivsust kaotanud. Serbia tagamängija veedab platsil kauem aega kui ükskõik milline meeskonnakaaslane ning on punasiniste parim sööduandja.