10mai

Kā “Zenit” uzveica “Avtodor”

Visas ceturtdaļfināla sērijas beidzās ar rezultātu 3-0. Tiesa, tāds rezultāts nebūt neliecina par cīņas neesamību izslēgšanas spēļu pirmajā kārtā. Tomēr visspraigākā, šķiet, bija divcīņa starp “Zenit” un “Avtodor” komandām.

Katrā sērijas spēlē pēc trīs ceturtdaļām rezultāts uz tablo bija apmēram vienāds, tomēr visās trīs reizēs pēterburgieši izšķirošajā brīdī veica izrāvienu un guva panākumu.
Interesantākais, ka katrā no spēlēm “Zenit” atrada citu X-faktoru, kas arī dāvāja viņiem panākumu. Tradicionālajā rubrikā “Spēles analīze” Konstantīns Kučers izceļ uzvaru faktorus.

Pirmā spēle – aukstasinība
Pirmā tikšanās Sanktpēterburgā izrādījās vissaspringtākā. Tās liktenis izšķīrās tikai pēdējā minūtē. Galotnē abas komandas spēlēja atklātu basketbolu, ne pārāk rūpējoties par aizsardzību. Bija skaidrs, ka tieši kāda neprecīzs metiens izšķirs mača likteni.
Galu galā savu metienu nerealizēja “Avtodor” spēlētāji. Tas notika 37 sekundes pirms finālsirēnas. Voldzinieki tobrīd bija iedzinējos ar diviem punktiem un cerēja izlīdzināt rezultātu. Pēc dažiem aizsegiem un izrāvieniem saratoviešu smagais uzbrucējs Treviss Pītersons nonāca pret pēterburgiešu trešo numuru Omāru Tomasu.

Viesi centās izmantot šo pārākumu un nogādāja bumbu Pītersonam. Trevisam bija laiks, lai normāli sagatavotos uzbrukumam. Viņš būtu varējis apspēlēt pretinieku kājās vai nostumdīt viņu līdz groza apakšai. Taču tā vietā voldzinieku uzbrucējs izpildīja neērtu metienu, kurš bija neprecīzs.

“Zenit” atbildes uzbrukums faktiski arī izšķīra spēles likteni. Arī pēterburgieši to aizvadīja ne pārāk gludi. Tomēr viņi prata nogādāt bumbu Raianam Tūlsonam. Viņu segušais Džeremijs Čepels nebija pietiekami agresīvs.

Mājinieku snaiperim radās mirklis labam metienam, un tas bija precīzs. Ar šo metienu amerikānis uzstādīja arī spēles gala rezultātu.

Otrā spēle. Jāņa Timmas uguņošana
Sērijas otrajā mačā par varoni kļuva Jānis Timma. Latvietis guva 35 punktus un uzstādīja līgas play-off rezultativitātes rekordu, pievienojot tam arī labāko rādītāju atlēkušo bumbu ziņā – 15. Arī ceturtajā ceturtdaļā uzbrucējs kļuva par galveno personāžu laukumā.
Latvietis sāka ceturtdaļu ar sarežģītu metienu no tālās distances, un bija precīzs. Turpinājumā Timmam viss padevās daudz vieglāk. Vairumu punktu Jānis guva pēc caurgājieniem. “Avtodor” bija pasīvs aizsardzībā un viegli ļāva tikt līdz grozam pretinieku karstākajam spēlētājam.

Ceturtajā ceturtdaļā Timma guva 15 punktus. Tam bija izšķiroša ietekme uz spēles gala rezultātu. Bezspēks un centieni apturēt pēterburgiešu uzbrucēju neļāva “Avtodor” radīt kaut vai intrigas ilūziju otrās spēles galotnē.

Trešā spēle. Tālmeteni
Trešajā mačā izšķirošs faktors bija trīspunktnieki. Saratovieši savus metienus netrāpīja, bet pēterburgieši no tālās distances bija veiksmīgi, pat neskatoties uz pretinieku grozu.

Vasīlija Karaseva kavā “džokera” lomā bija Pāvels Antipovs. Trīs precīzi tālmetieni viņa izpildījumā trešās ceturtdaļas beigās un ceturtās sākumā ielika pamatus “Zenit” izšķirošajam izrāvienam. Pirmais trīnītis lielā mērā bija nejaušība – no laukuma vidus līdz ar uzbrukuma laika beigām.

Savukārt divi citi tālmetieni bija pretinieku neveiksmīgas aizsardzības sekas. Pirmajā gadījumā pēterburgieši izmantoja to, ka Pītersons pārāk tālu atkāpās no Antipova piesegšanas.

Bet nākamo truli Pāvels iemeta agrā uzbrukumā. Saratovieši, atkāpjoties aizsardzībā, nepaguva sameklēt savus spēlētājus. Antipovs palika nepiesegts stūrī.

Pola Stola simboliskā pretošanās nespēja apturēt “Zenit” uzbrucēja precīzo metienu.

Saratovieši, protams, mēģināja nostiprināt perimetru aizsardzībā, taču viesi uz to atbildēja ar caurgājieniem un piespēlēm soda laukumā Antonam Puškovam.

Sērijā ar “Avtodor” Vasīlija Karaseva padotie parādīja sevi no labākās puses. Pēterburgieši gudri reaģēja uz izmaiņām pretinieka spēlē un prasmīgi pielāgoja to savai taktikai. Pēterburgieši vienlīdz labi uzbruka kā no tālās distances, tā caurgājienos un atrada ar piespēlēm savus garos zem groziem. Līderu Raiana Tūlsona un Jāņna Timmas teicamas formas zīmē “Zenit” izskatās ārkārtīgi bīstams pretinieks Kazaņas UNIKS komandai pusfinālā.