13jūnijs

CSKA ir čempions

Izslēgšanas spēļu finālsērijas trešajā spēlē Maskavas CSKA savā laukumā apspēlēja „Ņižņij Novgorod” – 82:66 – un izcīnīja čempionu titulu. Pirmais puslaiks aizritēja līdzīgā cīņā, taču „armijnieku” pārliecinoši aizvadītās trīs minūtes pirms puslaiku pārtraukuma ļāva mājiniekiem iegūt 7 punktu pārsvaru. CSKA, tāpat kā pirmajās divās spēlēs, prasmīgi izmantoja pārsvaru, kuru atlikušajā laikā tikai palielināja. Sarkanzilie tika galā ar „Ņižņij Novgorod” trijās spēlēs un trešo reizi pēc kārtas kļuva par VTB Vienotās līgas čempionu.

Sižets
Neskatoties uz brīvdienām un startējušo Pasaules kausa finālturnīru, USK CSKA bija pārpildīts. Pirms spēles sākuma strīdus iemetiena notika ņižņijnovgorodiešu kapteiņa Semjona Antonova apbalvošana, kurš tika atzīts par VTB Vienotās līgas labāko Krievijas basketbolistu šajā sezonā. Vērtīgo balvu uzbrucējam pasniedza līgas ģenerāldirektors Andrejs Širokovs. Spēle sākās ar Andreja Voronceviča danku, viņš arī noteica kopīgo noskaņojumu: abas komandas darbojās visnotaļ strauji un piecās minūtēs kopīgiem spēkiem guva 19 punktu (11:8 CSKA). „Ņižņij Novgorod” komandai labā ziņa bija „armijnieku” atslābināšanās (5 kļūdas pirmajā ceturtdaļā), kā arī divi ātri trīspunktu metieni Dižona Tompsona izpildījumā (pirmajās divās spēlēs ņižņijnovgorodiešu draudīgākais ierocis nestrādāja). Beidzot atraisījušies melnibaltie galu galā otro reizi sērijā ieguva vadību rezultātā, taču nosargāt to līdz pirmajam pārtraukumam nespēja: sarkanzilie ar Kailu Hainsu un Nenadu Krstiču priekšgalā izveidoja spiedienu, nodrošinot sev minimālu pārsvaru – 23:22.
Pāvela Korobkova un Vladimira Ivļeva agresivitāte, Miloša Teodosiča trīspunktnieki un Aleksandra Kauna darbības zem groziem: liela daļa spēles otrā nogriežņa aizritēja „šūpoļu” zīmē – vadība bija te vienai, te otrai komandai. Taču pirmā puslaika izskaņā „Ņižņij” piedzīvoja sev nepatīkamu periodu, kas atgādināja par sērijas otro spēli. Voldzinieki tad kā līdzīgs ar līdzīgu spēlēja pret pašreizējo čempionu lielāko pirmās ceturtdaļas laiku, taču minūtes laikā ļāva CSKA veikt 7 punktu izrāvienu, pēc kā tā arī nespēja apturēt iniciatīvu pārņēmušos maskaviešus. Šoreiz „armijnieku” dominēšana izvērtās veselu trīs minūšu garumā: izrāviens 10:2, kuru simbolizēja Sonija Vīmsa efektīgais bloks Jevgeņijam Baburinam un uzbrucēja trīspunktnieks ātrā pretuzbrukumā. Pieredzējušie sarkanzilie, tāpat kā spēlēs Ņižņijnovgorodā, atkal spēja apslāpēt voldzinieku komandas enerģiju un pēc pirmā puslaika jau gatavojās izšķirošā trieciena izveidošanai (44:37).
Pauzē notika konkursa „Mis karsējmeitene. Skaistuma līga!” fināla kārta, kurā uzvarēja Ģiedre Abromavičiute no „Lietuvos Rytas” karsējmeiteņu komandas. Pēc tam laukumā atgriezās finālisti. Trešās ceturtdaļas pirmās 5 minūtes bija mazrezultatīvas. Tikai 5:2 CSKA labā. Toties pēc tam „armijnieku” pārsvars kļuva rakstāms diviem cipariem. Kā zināms, Etores Mesinas komanda nodrošināja sev panākumus Ņižņijnovgorodā lielā mērā pateicoties augstajai produktivitātei trešajās ceturtdaļās. Maskaviešu pārākums sniegumā šoreiz nebija tik acīmredzams, bet ceturtdaļā uzvarētie 4 punkti (15:11) padarīja CSKA iespējas pirms pēdējās ceturtdaļas visnotaļ labas (59:48).

Atrisinājums
Lauzt spēles gaitu „Ņižņij Novgorod” komandai neizdevās. Pēc neliela sastinguma CSKA, sev par prieku, veica izšķirošo – čempiona – triecienu. Viktors Hrjapa vispirms iemeta no tālās distances, bet pēc tam viņš atrada pretinieku trīssekunžu zonā Kaunu. Drīz vien sekoja varens Vīmsa danks pēc Teodosiča piespēles – 75:52. Zorans Lukičs pieprasīja minūtes pārtraukumu, taču bija skaidrs, ka tas neko vairs nemainīs... CSKA guva pārliecinošu uzvaru, pabeidza izšķirošo sēriju trijās spēlēs un trešo reizi pēc kārtas triumfēja VTB Vienotajā līgā.

Apbalvošana
Krāšņa un jautra apbalvošanas ceremonija izdaiļoja šo CSKA un „armijnieku” līdzjutējiem svinīugo vakaru. Izslēgšanas spēles sarkanzilajiem bija ļoti sarežģītas, tāpēc beidzot atviegloti uzelpot drīkstošie maskavieši svinēja čempionu titula izcīnīšanu kā mazi bērni. Medaļas varoņiem pasniedza VTB Vienotās līgas prezidents Sergejs Ivanovs. Neviens neaizmirsa arī par sensacionālo „Ņižņij Novgorod”, kas pirmoreiz vēsturē izcīnīja sudraba godalgas: Zorana Lukiča komanda šajā sezonā spēra gigantiskus soļus uz priekšu savā attīstībā. Visbeidzot, savu balvu saņēma arī „armijnieku” komandas galvenais varonis izslēgšanas spēlēs Milošs Teodosičs, kurš atzīts par play-off MVP.

Varonis
Milošs Teodosičs. Serbu saspēles vadītājs spīdoši aizvadīja izslēgšanas spēles, un finālsērijas izšķirošais mačs nebija izņēmums. Milošs laukumā pavadīja 31 minūti – vairāk par visiem Maskavas klubā – un nepieļāva nevienu kļūdu. Teodosiča lieliskie trejači atkal krita grozā, kad tas bija visvairāk nepieciešams, un tie atstāja sliktu iespaidu uz pretiniekiem. Leģionārs neaizmirsa arī par saspēles vadīšanu – „armijnieku” 4. numura rēķinā šajā mačā 6 rezultatīvas piespēles.

Skaitlis
13 – ņižņijnovgorodiešu izdarītās rezultatīvās piespēles. „Armijnieku” rēķinā 24 rezultatīvas piespēles. Melnibalto uzbrukums finālsērijā tā arī nespēja uzņemt iepriekšējo maču apgriezienus.

Komentāri
CSKA galvenais treneris Etore Mesina:
„Diez vai es varu vēl ko piebilst tam, ko teicu pēc pirmās spēles Ņižņijnovgorodā. Esmu pateicīgs komandai, spēlētājiem. Viņi paveica kaut ko satriecošu. Viņi bija kopā, spēlēja ar gribasspēku, palīdzēja viens otram un pabeidza šīs izslēgšanas spēles ar rezultātu 9-0. Mums jāpateicas mūsu līderiem. Atsevišķi vēlos pateikt, ka Teo ir absolūti pelnījis izslēgšanas maču MVP balvu. Sezonas gaitā mums bija gan kāpumi, gan kritumi, taču sezonas finišā mēs nodemonstrējām stabilu sniegumu, spēlējot kā komanda, ar milzu atbildību un pārvarējām ļoti spēcīgu pretinieku pretestību.”

„Ņižņij Novgorod” galvenais treneris Zorans Lukičs:
„Es apsveicu CSKA ar uzvaru VTB Vienotajā līgā, galveno treneri Etori Mesinu, un vēlu viņam visu to labāko nākotnē. Taču arī „Ņižņij Novgorod” nodemonstrēja teicamu rezultātu, esmu priecīgs par komandu, par pilsētu. Man šis sudrabs ir ar zelta piekausējumu.”

Labākie komandās
CSKA: Aleksandrs Kauns – 20 punkti; Milošs Teodosičs – 16 punkti, 6 piespēles; Sonijs Vīmss – 13 punkti; Andrejs Voroncevičs – 8 punkti, 6 atlēkušās; Vitālijs Fridzons – 8 punkti, 5 piespēles; Viktors Hrjapa – 5 punkti, 10 atlēkušās, 8 piespēles.
„Ņižņij Novgorod”: Dižons Tompsons – 14 punkti, 9 atlēkušās; Pjotrs Gubanovs – 13 punkti; Teilors Ročestijs – 12 punkti; Pāvels Korobkovs – 11 punkti; Semjons Antonovs – 9 punkti, 5 atlēkušās.