01marts

Pašutina simts uzvaru VTB līgā

Jevgeņijs Pašutins aizvadītajā svētdienā kļuva par otro (pēc Rima Kurtinaiša) treneri VTB Vienotās līgas vēsturē, kam izdevās mūsu turnīrā gūt simts uzvaru. Mūsu mājas lapa atceras speciālista karjeras ceļu caur atmiņā paliekošām spēlēm, kurās viņa padotie svinēja panākumus.

Bijušā Krievijas izlases saspēles vadītāja trenera karjera attīstījusies strauji. Nostrādājot četras sezonas (2004/2005-2007/2008) CSKA štābā līdzās metriem Dušanam Ivkovičam un Etorem Mesinam, Pašutins sāka patstāvīgu dreifēšanu Sankpēterburgas "Spartak" klubā (2008-2009). 2009. gadā jaunais un perspektīvais speciālists atgriezās valsts galvenajā klubā - nu jau galvenā trenera amatā.

Pirmā

Pašutina pirmā spēle līgā piesaistīja sevišķu uzmanību, lai gan ne tuvu ne CSKA jaunā trenera dēļ. "Armijnieki" mērojās spekiem ar Lietuvas "Žalgiri" Maskavā. Seno paziņu kārtējā kārtējo tikšanos reizi VTB Vienotās līgas pirmajā sezonā ieskandināja aizkustinoša un svinīga atklāšanas ceremonija, kurā piedalijās abu klubu leģendārie spēlētāji Arvīds Sabonis un Vladimirs Tkačenko... Savukārt principiālo pretinieku mačs arī nelika vilties, lai gan pakāpeniski apgriezienus uzņemošais CSKA pēdējā ceturtdaļā padarīja savu pārsvaru iespaidīgu (90:74). Pašutins sāka ar uzvaru.

Čempionu

Pašutina debijas sezona VTB Vienotajā līgā bija uzvarām bagāta. Sešos mačos pamatturnīrā CSKA uzvarēja piecreiz, piekāpjoties vien atbildes spēlē "Žalgirim".
"Final Four" kārtā Kauņā "armijnieki" turpināja nodarboties ar savu iecienītāko hobiju - uzvarēšanu. Pusfinālā krita "Himki", bet septītā uzvara Pašutinam līgā beidzās ar triumfu. Sezonas izšķirošajā mačā sarkanzilie nolieca UNIKS (66:55) pretestību un izcīnīja čempionu titulu.

Pirmā Kazaņā

Liktenis izkārtoja tā, ka Kazaņas klubam bija lemts nospēlēt ne tuvu ne otršķirīgu lomu Pašutina uzvaru krāšanā. 2010./2011. gada sezonu treneris sāka jau UNIKS vadītāja lomā. Jau pirmā spēle abām pusēm dāvāja uzvaru - "Minsk 2006" nebija gatavs cīkstēties ar zaļibaltajiem (83:54).

Pirmā pār CSKA

Skaidrs, ka spēle pret bijušo komandu Pašutinam bija principiāla. Pamatturnīra pirmā riņķa mačā ar "armijniekiem" UNIKS cieta zaudējumu, bet atbildes spēlē Maskavā revanšējās (67:60). Tā nu reiz sanācis, ka sāncensība ar CSKA nospēlējusi svarīgu lomu speciālista turpmākajā karjerā... Runājot par 2010./2011. gada sezonu, Pašutinam neizdevās atkārtot pagājušās sezonas panākumj: Kazaņā notikušajā "Final Four" UNIKS pusfinālā piekāpās "Himki" komandai un bija spiests samierināties ar bronzas godalgām. Toties Jevgeņija Jurjeviča padotie togad izcīnīja Eiropas kausu un ceļazīmi uz Eirolīgu.

Sērija

2011./2012. gada sezonā Pašutins ievērojami palielināja savu uzvaru rēķinu. Pamatturnīra 16 spēlēs UNIKS svinēja 14 panākumus. Šī maratona laikā kazaņiešiem padevās desmit uzvaru sērija. Visiespaidīgākā tajā periodā bija uzvara pār "Žalgiri" (79:52). UNIKS ar Pašutinu priekšgalā uzņēma pieklājīgu formu, apstiprinot sezonas galvenā favorīta statusu.

Visdramatiskākā

2012. gada "Final Four" mačs starp UNIKS un "Lokomotiv-Kubaņ" komandām iegāja vēsturē ar birku "Krievijas trilleris". Tā saspringtā pusfināla iznākums izšķīrās pēdējā minūtē. 25 sekundes pirms spēles beigu sirēnas, UNIKS komandai esot vadībā ar diviem punktiem, viens no spēles galvenajiem varoņiem kazaņiešu rindās Henrijs Domerkants aizpūdelēja abus soda metienus, bet Keisijs Riverss atbildēja ar "Loko" 15. precīzo trīspunktnieku spēlē - 85:86, kad spēlēt atlicis vien 6,4 sekundes. Pēc tam sekoja Pašutina minūtes pārtraukums, pēc kā minūti pārdomām negaidīti pieprasīja arī viņa oponents Božidars Malkovičs. UNIKS uzbrukumā Domerkants spīdoši labojās par nesenajiem soda metieniem ar pretīcu metienu no pustālās distances (uz tablo palika precīzi divas sekundes), bet "Loko" trenerim vairs nebija iespējas pārnest bumbu ievadīšanai spēlē pretinieka laukuma pusē. Riversam nācās mest no savas laukuma puses, un viņs nebija precīzs (87:86). Diez vai Pašutins tobrīd zināja, ka nākamajā sezonā papildinās savu uzvaru ražu Krasnodaras klubā. Bet finālā kazaņieši piekāpās CSKA.

Pirmā Krasnodarā

2012./2013. gada sezona sākās Krasnodaras ambiciozajam klubam ar zaudējumiem oret "Žalgiri" un "Nymburk". Pirmā uzvara, tāpat kā UNIKS gadījumā, tika gūta duelī ar vadošo Baltkrievijas klubu "Cmoki-Minsk" (89:74). Tā arī ielika pamatu Pašutina pirmajai uzvaru sērijai "Lokomotiv" galvenā trenera amatā (5 spēles).

Izšķirošā

Pamatturnīrā krasnodarieši Pašutina vadībā turpināja spēlēt nestabili, taču izslēgšanas mačus sagaidīja teicamā formā. Pārliecinoši tiekot galā ar "Doņeck" astotdaļfinālā, "Loko" nākamajā kārtā mērojās spēkiem ar UNIKS. Krasnodarieši spēra platu soli pretī panākumam ar divām uzvarām izbraukumā, taču trešajā mačā Jevgeņijs Jurjeviča bijusī komanda samazināja savu deficītu. Sērija atguva intrigas dzirksti pēc tam, kad kazaņieši svinēja panākumu Krasnodarā un ceturtās spēles pirmais puslaiks to apstiprināja ar -13 krasnodariešiem.
Taču Pašutins efektīvi izmantoja pauzi spēlē. Pēc laukuma pušu maiņas "Lokomotiv" sāka izmantot presingu un neprātīgus ātrumus, izraujot svarīgu uzvaru (68:64) un pabeidzot sēriju savu skatītāju priekšā.
Tā Pašutina debijas sezona Krasnodarā vispār kļuva par kubaņiešu lielo panākumu. Komanda sajuta spēles pavedienus un pusfinālā praktiski bez raizēm apspēlēja "Žalgiri". Izšķirošajā sērijā Pašutina komanda atkal zaudēja CSKA, bet tas tik un tā bija "dzelzceļnieku" labākais rezultāts ieksējā čempionātā, tāpēc Krasnodarā visi bija apmierināti. Priecīgo ainu papildināja arī Pašutina otrais triumfs Eiropas kausā.

Vissarežģītākā

“Lokomotiv-Kubaņ”, debitējot 2013./2014. gada sezonā Eirolīgā, VTB Vienotās līgas pamatturnīrā nerealizēja savu patieso spēku, ieņemot tikai trešo vietu grupā. Bet izslēgšanas spēlēs astotdaļfinālā bez sevišķām problēmām tika pārspēts “Krasnij Oktjabrj”. Ceturtdaļfinālā krasnodarieši saskātās ar savu līdz šim sērijā neuzveikto pretinieku CSKA.
Sērijas pirmajā spēlē gūtā uzvara viennozīmīgi ir viena no galvenajām Pašutina kolekcijā. “Armijnieki” to maču iesāka spīdoši, otrajā ceturtdaļā esot vadībā ar 22 punktiem. “Loko” tomēr atrada sevī spēkus un atdzīvojās tuvāk spēles vidum – pēc sava trenera kārtējā pieprasītā minūtes pārtraukuma. Viesi pievilka klāt rezultātu, bet pēdējā ceturtdaļā drosmīgie “dzelzceļnieki” panāca pretinieku, kurš jau zaudēja pērno kontroli pār spēli, un tomēr izrāva uzvaru. “Loko” Uzvaras dienā pirmoreiz apspēlēja CSKA Maskavā (87:83), pierādot savu nolūku nopietnību.
Kā zināms, sērijas otrajā spēlē uzvaru vēlreiz svinēja “Lokomotiv”, kas šoreiz ieslēdzās spēlē jau no paša tās sākuma. Viss liecināja par briestošo sensāciju, taču, kā noskaidrojās, tā bija Pašutina pēdējā uzvara ar “Loko”… CSKA lauza sērijas ritējumu un kārtējo reizi sarūgtināja savu bijušo galveno treneri. Lielā mērā tieši šī neveiksme noteica to faktu, ka 2014./2015. gada sezonu viens no līgas visu laiku sekmīgākajiem treneriem iesāka bez kluba.

Un atkal – Kazaņā

Tiesa, bez klubu darba Pašutins nebija ilgi. 2014. gada novembrī krievs atgriezās UNIKS klubā, kur nomainīja grieķi Argiri Pedulaki. Vairākas dienas pēc bijušā trenera atgriešanās pie komandas vadības grožiem kazaņieši spēlēja pret VEF. Zaļibaltie pirms šīs spēles zaudēja divos VTB Vienotās līgas mačos pēc kārtas. Pašutina atgriešanās atgrieza UNIKS uz uzvaru sliedēm (64:52). Atjaunojās ar trenera uzvaru sērija līgā.

Visgraujošākā

2014./2015. gada sezona tomēr nesagādāja UNIKS un Pašutinam lielus panākumus – pēc veiksmīgās atkal apvienošanās komanda turpināja spēlēt nestabili un palika bez trofejām. Savukārt šī sezona Kazaņai un tās trenerim izskatās daudzsološi. Pašutins šoreiz pats bija atbildīgs par sastāva komplektēšanu un gatavošanos sezonai. Rezultāts nelika ilgi gaidīt – UNIKS demonstrē teicamu komandas spēli, esot viens no galvenajiem favorītiem čempionātā. Šajā pamatturnīrā tika fiksēta arī trenera graujošākā uzvara līgā. Līdz puslaiku pārtraukumam mačā ar “Bisons” krievi bija vadībā ar 15 punktiem, kas, protams, nav maz, taču par rekorda labošanu tobrīd neviens ij nedomāja. Bet otrajā puslaikā aktivizējās Kīts Lengfords. UNIKS uzvarēja trešo period ar rezultātu 36:6 (rekordstarpība līgas vēsturē), nesamazināja apgriezienus arī pēdējā period un galu galā uzvarēja ar 54 punktiem (110:56).

Simtā!

Tā nu reiz sanācis, ka simtās uzvaras līgā treneri guvuši mačos ar “Vita”. 1. februārī izsenais Pašutina konkurents Rims Kurtinaitis ar savu “Himki” apspēlēja debitantu no Tbilisi – lietuvietis kļuva par pirmo, kam izdevās sasniegt simt gūto uzvaru robežu līgā. 28. februārī Gruzijas klubu apspēlēja arī UNIKS (81:57). Tā uzvara bija jubilejas vērtē, simtā mūsu līgā trenerim Jevgeņijam Pašutinam. Lai gan galvenās uzvaras viņa karjerā droši vien ir vēl tikai priekšā…