03februāris

Rima Kurtinaiša simts uzvaras

Iepriekš pazīstamais spēlētājs, kurš nu jau ir sekmīgs treneris, Rims Kurtinaitis atkal ierakstīja savu vārdu Eiropas basketbola vēsturē. Pirmdien Tbilisi „Himki” vadītājs svinēja savu simto panākumu VTB Vienotajā līgā, kļūstot par pirmo, kurš izpildījis šo lielmeistara normu.

Nulto gadu sākumā Rims Kurtinaitis pabeidza spēlētāja karjeru Ukrainas BK „Kiyv” komandā kā spēlējošais treneris. Pilnvērtīgu trenera darbu viņš sāka 2002. gadā, vadot Baku „Gala” un vienlaikus pārņemot arī Azerbaidžānas izlases grožus. Pēc tam bija Lietuvas jauniešu komanda, Krievijas „Ural Great”, Polijas „Slensk”, Lietuvas „Šakalai”, „Lietuvas Rytas” (Viļņa tika svinēti pirmie nopietnie panākumi: uzvaras čempionātā, Lietuvas kausā, kā arī Eiropas kausā) un, visbeidzot, Latvijas VEF, ar ko izcilais basketbolists un daudzsološais treneris debitēja VTB Vienotajā līgā.

Pati pirmā

Savu pirmo uzvaru līgā viens no visu laiku sekmīgākajiem tās treneries, izrādās, guva jau pirmajā mačā. 2010./2011. gada sezonas pamatturnīrā VEF, kā rindās, starp citu, tobrīd spēlēja vēl pavisam jauniem Artjoms Parahovskis un Kaspars Bērziņš, saspringtā Baltijas derbijā ar minimālu pārsvaru apspēlēja „Kalev” – 70:69.

Tiesa, turpināt tādā pašā garā debitantam neizdevās. Čempionāta gaitā Kurtinaitis diez vai loloja cerības kādreiz tajā turnīrā izcīnīt simts uzvaru. Desmit mačos pieticīgais VEF guva tikai trīs uzvaras un nespēja pārvarēt grupu turnīra barjeru. Jāpiebilst, ka pēdējo spēli pie Rīgas kluba grožiem Seulas olimpiskais čempions aizvadīja tieši pret „Himki”. Kurš gan tobrīd būtu iedomājies, ka kauņieša nākamā sezona aizritēs jau pretējos ierakumos...

***
Lai gan „Himki” vadīšana Kurtinaitim tika uzticēta jau 2010./2011. gada sezonas gaitā. Piemaskavas klubs 2010. gada decembrī šķīrās no itāļa Serdžio Sakriolo, taču viņu nomainījušais Oļegs Meleščenko nespēja panākt vēlamo rezultātu. Marta vidū himkieši paziņoja par līguma parakstīšanu ar Lietuvas speciālistu līdz sezonas beigām ar iespēju pagarināt to uz vēl vienu sezonu.

Pirmā ar „Himki”...

Arī tur Kurtinaitis uzvarēja jau pirmajā reizē. Turklāt toreiz panākuma mērogs bija krietni iespaidīgāks. Debitēt nācās „Final Four” turnīrā Kazaņā. Mazliet vairāk kā mēnesi pēc Lietuvas speciālista iecelšanas galvenā trenera amatā „Himki” pusfinālā apspēlēja UNIKS (84:78).

... un čempiona tituls!

Jo tālāk, jo trakāk. Sezonas izšķirošajā mačā himkieši paveica neticamo – pārspēja visprincipiālāko un neērtāko pretinieku – CSKA (66:64)! Rima Kurtinaiša sadarbība ar Piemaskavas klubu sākās ar milzu uzvaru un VTB Vienotās līgas čempiona titula izcīnīšanu.

***
2011./2012. gada sezonā „Himki” jau pilnībā bija Kurtinaiša komanda. Viņš bija atbildīgs par sastāva komplektēšanu, sagatavošanās ciklu. Tā sezona sākās dzeltenzilajiem ārkārtīgi neveiksmīgi: ambiciozais klubs nepārvarēja Eirolīgas kvalifikāciju.

Pirmā sērija

Kā jau tika minēts, 2011./2012. gada sezonu Kurtinaitis sāka ar spēli pret savu bijušo komandu VEF. Izbraukumā gūta uzvara pār rīdziniekiem (85:75) palīdzēja himkiešiem un viņu trenerim mazināt spriedzi pēc neveiksmīgi sāktās eirokausu daļas. Tā sākās Kurtinaiša pirmā uzvaru sērija līgā.

Sekmīgā sērija sākās 2011. gada 11. oktobrī un ilga līdz pat 2012. gada 3. janvārim – astoņas spēles. Sērijas gaitā tika apspēlēts arī UNIKS un „Žalgiris”. Himkieši gluži kā vienā elpas vilcienā aizvadīja grupu turnīra pirmo pusi, pēc kā mazliet negaidīti zaudēja „Krasnije Kriļja” ar minimālu rezultāta starpību.
Sērija daudzsološa, taču turpināt tādā pašā garā neizdevās. Otrajā riņķī „Himki” bilance bija 4-4, kā rezultātā pirmo vietu nācās atdot UNIKS. Iesākot izslēgšanas spēles uzreiz ar ceturtdaļfinālu, himkieši mērojās spēkiem ar vēl vienu bijušo Kurtinaiša klubu – „Lietuvos Rytas” un tās jauno līderi Jonu Valančūnu. Neskatoties uz sava laukuma priekšrocībām, dzeltenzilie piekāpās ar 1-2 un nespēja nosargāt titulu. Tiesa, neveiksmi līgā Kurtinaitis kompensēja ar triumfu Eiropas kausā.

***
2012./2013. gada sezona Kuritnaitim bija notikumiem piesātināta. Viņš pieredzēja ilgi gaidīto debiju Eirolīgas Top-16 kārtā, kur „Himki” pietrūka pavisam nedaudz, lai iekļūtu izslēgšanas spēlēs. Saprotams, līgā dzeltenzilie spēlēja vadošās vijoles.

Psiholoģiska svarīgā

Tā nu reiz sanāca, ka Sergeja Bazareviča vadītais „Krasnije Kriļja” bija viens no neērtākajiem pretiniekiem Kurtinaitim. Šķiet, atmiņā visvairāk paliekošā spēle starp abām komandām notika pamatturnīra beigās. Tā bija ļoti svarīga no turnīra tabulas viedokļa. Panākuma gadījumā Piemaskavas klubs panāktu UNIKS un ieņemtu pirmo vietu A grupā. Bet zaudējuma gadījumā – nolaistos uz trešo pozīciju un zaudētu iespēju uzreiz iekļūt ceturtdaļfinālā. Tosezon lieliski spēlējušajiem samāriešiem mačs bija tieši tikpat svarīgs. Starpība bija vien tāda, ka uzvara ļautu pakāpties uz otro vietu. Uzvarētājs tika noskaidrots dramatiskā galotnē. Peteri Koponena sarežģīts trīspunktnieks 2,7 pirms sirēnas izvirzīja vadībā dzeltenzilos – plus viens. Pēc minūtes pārtraukuma voldzinieki pamanījās izveidot divus teicamus momentus, tomēr neiemeta. Kurtinaitis atviegloti uzelpoja – ir vēl viena uzvara (82:81).

Sezonas kulminācija tika piedzīvota pusfināla sērijā ar galveno konkurentu CSKA. Tā lieliskā sērija kļuvusi par mūsdienu Krievijas basketbola klasiku.

Visgrūtākā

„Himki” nespēja nosargāt sava laukuma priekšrocības, apmainoties ar „armijniekiem” pa uzvarai pusfināla pirmajās divās spēlēs. Trešo spēli toreizējais līderis Zorans Planiničs nosauca par komandas sliktāko daudzu gadu garumā. Otrajā ceturtdaļā gūstot tikai piecus punktus, himkieši vairs nepretendēja uz panākumu un nokļuva soli no katastrofas.
Tiesa, diez vai kāds domāja, ka Kurtinaitis ļaus krist izmisumā un himkieši bez cīņas palaidīs pretinieku finālā. Lai gan lielāko daļu nākamās spēles viss liecināja tieši par to. CSKA jau pirmajā ceturtdaļā iekrāja pārsvaru, rezultāta starpība nemitīgi turējās desmit punktu robežās. Pēdējās ceturtdaļas gaitā viesiem nācās atspēlēt 12 punktu deficītu, kas arī tika izdarīts, pateicoties Vitālija Fridzona rezultativitātei. Pēc tam uzvaru ar precīzu metienu izrāva Zorana Planiniča metiens sekundi pirms beigu sirēnas (77:75). Tomēr piekto spēli, kā zināms, uzvarēja CSKA.

***
Nākamais gads Piemaskavas komandai un tās galvenajam treneris padevās ārkārtīgi pretrunīgs. No vienas puses, „Himki” nespēja izcīnīt nevienu pašu titulu. No otras puses, sezona izvērtās ļoti produktīva ceļā uz simtās uzvaras gūšanu un rekordu labošanu. Pamatturnīrā spilgti spēlējušie dzeltenzilie uzvarēja visās 18 spēlēs, divreiz pārspējot arī vareno CSKA.

Rekorda un piecdesmitā

Spēlei ar CSKA himkieši sagatavojās ar 12 uzvaru sēriju, kas bija atkārtots līgas rekords tieši „armijnieku” izpildījumā. Dramatisma pārpilnais mačs iegāja vēsturē un dāvāja vienu no atmiņā visvairāk paliekošajām epizodēm. Džeimss Ogastins pamanījās realizēt tovakar visus 12 metienus no spēles. Rims sadalīja spēles laiku tā, ka neapturamais amerikānis saglabātu spēkus arī galotnei. Spēle beidzās ar neticamu pārtverto bumbu un Ogastina tālmetienu līdz ar sirēnu, kas dāvāja Kurtinaiša komandai trīspadsmito uzvaru pēc kārtas (90:87). Himkieši izkārtoja jaunu līgas rekordu, bet trenera kolekcija tika papildināta ar vienu no izcilākajiem panākumiem, kas turklāt viņam bija 50. uzvara VTB Vienotajā līgā.

***
Neskatoties uz neapmierinošo gal aiznākumu 2014. gada sezonas beigās (izslēgšanas mačos „Himki” ceturtdaļfināla stadijā negaidīti piekāpās „Ņižņij Novgorod”), vadība izteica uzticēšanos savam trenerim, piedāvājot jaunu līgumu. 2014./2015. gada sezonu „Himki” aizvadīja sevišķi noskaņojušies. Nebija atkāpšanās ceļa. Šoreiz viss izvērtās daudz sekmīgāk.

Visskatāmākā

Pamatturnīrs sarūpēja vēl vienu superdueli starp „Himki” un CSKA. Piemaskavā abi favorīti sarūpēja varenu izrādi. Abi pretinieki iemeta vairāk kā simt punktu, bet spēlē bija vairāki negaidīti pavērsieni, apbrīnojamas epizodes un kaislības. Viss izšķīrās galotnē. Himkieši izsēja solīdu pārsvaru, tomēr 21 sekundi pirms beigām bija vadībā ar diviem punktiem un veidoja savu uzbrukumu. Taču tad notika kļūda. Pēc Kurtinaiša minūtes pārtraukuma Tairīzs Raiss zaudēja bumbu presingā. Kļūdu sērijā lietuvietis tomēr saglabāja skaidru galvu un pieņēma riskantu, tomēr interesantu lēmumu. Peteri Koponens neļāva Milošam Teodosičam izšķirt spēles likteni patstāvīgi, un 14 sekundes pirms spēles beigām pārkāpa noteikumus. Serbs realizēja abus soda metienus (104:104), taču pēdējais vārds piederēja „Himki” komandai. Neskatoties ne uz ko, atbildību par pēdējo metienu Rims uzticēja Raisam. Uz trīspunktu metienu līnijas ar Manučaru Markoišvili palikušais Tairīzs nogaidīja, bet pēc tam meistarīgi pietuvinājās grozam un meta. Bumba iekrita grozā – vēl viena svarīga uzvara (107:104)!

Tiesa, daudz izmisīgāks „Himki” stāvoklis kļuva pusfināla sērijā pret „Lokomotiv-Kubaņ”. Savainojumu dēļ himkiešu mehānisms sabruka. Izraujot uzvaru pirmajā spēlē Basketbola centrā, dzeltenzilie pēc tam zaudēja sava laukuma priekšrocības un cieta sāpīgu neveiksmi Krasnodarā. Novājinātais „Himki” nudien neizskatījās pēc favorīta izbraukuma spēlē Nr. 4 ar maksimāli izsalkušo un motivēto pretinieku, kurš sapņoja nokārtot iekļūšanu finālā savu pārpildīto tribīņu priekšā.

Visvajadzīgākā

Spēlējot bez diviem pamatsastāva garajiem Džeimsa Ogastina un Pola Deivisa, Kurtinaitis mazliet pārkārtoja starta piecinieku: Jegora Vjaļceva vietu ieņēma Peteri Koponens. „Himki” mazliet samiegoti darbojās mača sākumā, taču piecas minūtes pēc spēles sākšanās atguvās un sāka uzņemt apgriezienus. Bez iespējām likt akcentu uz spēli trīssekunžu zonā, himkieši deva iespēju snaiperiem. Tas nostrādāja. Pēc pirmā puslaika Piemaskavas klubs bija realizējis 9 no 15 tālmetieniem, kas ļāva izveidot nesliktu izrāvienu. „Loko” pēc pārtraukuma atjaunoja intrigu spēlē, taču Kurtinaiša komanda tomēr noveda iesākto līdz svarīgai un vajadzīgai uzvarai (76:67).

Augšāmcēlies „Himki” piektajā spēlē neatstāja nekādas izredzes uz panākumu kubaņiešiem, bet pēc tam neko nespēja likt pretī CSKA izšķirošajā sērijā. Kārtējo neveiksmi līgas izslēgšanas spēlēs Piemaskavas klubs kompensēja ar triumfu Eiropas kausa izcīņā.

***
2015. gada vasarā „Himki” vareni pastrādāja transfēru tirgū, saprotamu iemeslu dēļ pastiprinot sastāvu ar akcentu uz izslēgšanas spēlēm... Tas netraucē komandai demonstrēt labus rezultātus arī pamatturnīrā.

Visrezultatīvākā

„Šodien mēs bijām ne tajā vietā ne tajā laikā.” Tā pēc finālsirēnas sacīja Kurtinaiša oponents no „Nymburk” Ronens Ginsburgs. Simpātiskā čehu komanda labi sāka sezonu, taču tovakar himkieši piedzīvoja iedvesmu. Dzeltenzilie nesamazināja apgriezienus 40 minūšu laikā ne reizi, un visā mačā „Himki” guva 123 punktus, kas ir otrs labākais rādītājs līgas vēsturē (123:71).

Jubilejas

Trenerim jubilejas simtā uzvara arīdzan „Himki” nāca bez lielām pūlēm. Gruzijas „Vita” pašlaik nav pretinieks himkiešiem, tāpēc vēsturiskais panākums Kurtinaitim tika garantēts faktiski jau pirmajā puslaikā, bet spēles beigu rezultāts runā pats par sevi (108:52).

Kas gan nepadara to notikumu mazāk svarīgu. Kurtinaitis kļuva par pirmo treneri VTB Vienotās līgas vēsturē, kurš svinējis simt uzvaru. Gandrīz sešu gadu laikā līgā viens no tās labākajiem treneriem ir daudz ko pieredzējis. Bija gan lielas uzvaras, gan smagi zaudējumi. Kurtinaitis uzvarēja čempionātu ar pirmi piegājienu, taču nākamie mēģinājumi atkārtot to panākumu nebija sekmīgi. Šosezon Lietuvas speciālists ved savu komandu kārtējā gājienā pēc titula. Neviens nezina, kā tas beigsies. Tikai vienu gan var teikt droši: Rima Kurtinaiša uzvaru saraksts vēl tiks papildināts ne reizi vien.