08jūnijs

CSKA – čempions

Finālsērijas trešajā mačā Maskavas CSKA viesos uzvarēja Piemaskavas „Himki” – 99:69. „Armijnieki” nodrošināja sev pārsvaru jau pirmajā ceturtdaļā, un turpinājumā spēlēja bez kļūdām, pakāpeniski tikai palielinot savu pārsvaru. Uzvarot ar 30 punktu starpību, Maskavas klubs sausā pabeidza izšķirošo sēriju un piekto reizi triumfēja VTB Vienotajā līgā.

Atmosfēra
„Himki” piekāpās CSKA pirmajās divās spēlēs un nokļuva soli no panākuma sērijā. Piemaskavas līdzjutēji tomēr nezaudēja ticību savai komandai. Basketbola centra tribīnes bija pārpildītas un bija ļoti skaļas. Nebija, kur atkāpties – uzvara bija nepieciešama kā gaiss.

Sižets
Tāpat kā sērijas pirmajās divās spēlēs, neiztika bez robiem sastāvā: „Himki” rindās nespēlēja Ruslans Patejevs, bet CSKA – Sonijs Vīmss. Ar Pola Deivisa centieniem vien himkiešiem neizdevās nosargāt atklātnē iegūto pārsvaru. CSKA cieši spēlēja aizsardzībā, neļaujot izvērsties ne snaiperiem (ja neskaita epizodiskos Peteri Koponenus izlēcienus), ne pretinieku priekšējai līnijai. Uzbrukumā „armijnieki” arī izskatījās līmenī. Galvaspilsētas komanda noteikti darbojās daudzveidīgāk. Ja „Himki” punktus guva tikai divi cilvēki, maskaviešiem – septiņi. Pēc desmit spēlētām minūtēm uz tablo dega 26:18 viesu labā.
Otrajā ceturtdaļā „Himki” arī nespēja pārsteigt pretinieku ar kreativitāti. Dzeltenzilie meta iekšā pārsvarā no tālās distances. Pats par sevi tas nav slikti, taču ar precīzo metienu skaitu himkiešu izpildījumā bija par maz, lai turētu līdzi „armijniekiem”. CSKA ieskrējās un pabeidza uzbrukumus jebkurai gaumei: vairāki sekmīgi uzbrukumi caur mazajiem, Manučara Markiošvili caurgājieni, zem groza neapturamais Aleksandrs Kauns un Miloša Teodosiča tālmetieni. Puslaiku pārtraukumā maskaviešu pārsvars bija jau 17 punktus liels (54:37).

Atrisinājums
Pēc laukuma pušu maiņas nekādu pazīmju par „Himki” atgriešanos spēlē nebija. „Armijnieki” joprojām viengabalaini izskatījās savā laukuma pusē un neļāva sev atslābināties uzbrukumā. Pirms pēdējās ceturtdaļas CSKA bija vadībā jau ar 25 punktiem (78:53).
Pēdējā ceturtdaļā brīnums nenotika. „Armijnieki” pārliecinoši noveda iesākto līdz uzvarai (99:69), kas kļuva viņiem trešā un izšķirošā šajā finālsērijā. Play-off gaitā neciešot nevienu zaudējumu, CSKA ceturto reizi pēc kārtas un piekto kopumā kļuva par VTB Vienotās līgas čempionu.

Varonis
Viktors Hrjapa. CSKA kapteinis ilgu laiku nespēja atgūties pēc savainojuma dziedēšanas. Atgriezies ierindā, uzbrucējs pastiprināja jau tā spēcīgo „armijnieku” komandu. Izšķirošajā trešajā finālspēlē Hrjapa nodemonstrēja visu sava talantu daudzveidību: 8 punkti, 14 atlēkušās, 5 piespēles un 3 bloki. Pēc sirēnas sarkanzilo kapteinis virs galvas cēla Sergeja Belova kausu.

Apbalvošana
Skaista apbalvošanas ceremonija ar zeltainu konfeti izdaiļoja šo CSKA komandai un līdzjutējiem triumfālo vakaru. Izslēgšanas spēles sarkanzilie aizvadīja ļoti iespaidīgi, neļaujot nevienam šaubīties par savu pārākumu. Medaļas varoņiem pasniedza VTB Vienotās līgas goda prezidents Sergejs Ivanovs, līgas prezidents Sergejs Kuščenko un ģenerāldirektora vietniece Ilona Korstina. Neviens neaizmirsa par „Himki” komandu, kas pirmoreiz vēsturē izcīnīja VTB Vienotās līgas sudraba godalgas. Beidzot savu balvu saņēma arī laikam jau „armijnieku” galvenais varonis šajā sezonā – Andrejs Voroncevičs, kuru atzina par izslēgšanas spēļu MVP.

Skaitlis
30 – spēles beigu rezultāta starpība liecina daudz ko.

Komentāri:
„Himki” galvenais treneris Rims Kurtinaitis:
„Vēlos apsveikt CSKA ar ļoti labu spēli un sekmīgu sezonu, neskatoties uz neveiksmi Eirolīgā. Fināls parādīja, ka viņi spēlēja bez mazākās svārstīšanās, spēja nogaidīt, kad mēs parādījām vājumu, un izmantoja to. Spēle neizvērtās tā, kā es gribēju, taču tam ir daudz objektīvu iemeslu. Esmu jau noguris runāt par mūsu savainojumiem. CSKA uzvarēja pelnīti, mani apsveikumi viņiem! Droši vien neviens nespēj mums pārmest to, ka neatdevām visu, kas mums bija, cīnījāmies līdz pēdējam, visi devās laukumā, neskatoties uz savainojumiem. Sezona sanāca laba: mēs uzvarējām Eiropas kausā, palikām otrie VTB Vienotajā līgā, kur ir daudz meistarīgu komandu. Ieņēmām otro vietu pamatturnīrā, pārvarējām „Lokomotiv-Kubaņ” barjeru pusfinālā. Par nākotni domāsim, dažas pozīcijas ir jāpastiprina. Tagad jāatpūšas, jāatgriežas realitātē. Bet pēc tam jāapsēžas pie apaļā galda un jāsāk no baltas lapas gatavošanos nākamajai sezonai. Labi, ka sērijā ar CSKA mēs ieraudzījām, kādā līmenī spēlē Eirolīgas komandas.”

CSKA galvenais treneris Dimitris Itudis:
„Apsveicu CSKA, klubu, komandu, spēlētājus, trenerus, ārstus, menedžmentu, katru, kas pielika savu roku uzvarā. Kā uzsvēra Sergejs Ivanovs, tas ir unikāls panākums – mēs pabeidzām play-off ar rezultātu 9-0. Izcīnījām titulu un, kas svarīgi, nodemonstrējām teicamu basketbolu kā aizsardzībā, tā uzbrukumā. Mēs bijām labākā komanda līgā, turklāt mums pretī stājās spēcīgs pretinieks: arī „Himki” ir pelnījis apsveikumus par sezonu, kurā viņi izcīnīja Eiropas kausu, iekļuva VTB Vienotās līgas finālā. Viņiem ir teicami spēlētāji un treneri, Rims Kurtinaitis un viņa komanda paveica milzu darbu. Un tas padara mūsu panākumu nozīmīgāku. Runājot par aizvadīto spēli, mēs bijām savākti, nelikām nevienam šaubīties par savu pārākumu jau kopš pirmajām minūtēm, uzdevām toni abos laukuma galos. Līdz pārtraukumam mēs bijām realizējuši, ja nekļūdos, 71% divpunktu, 72% trīspunkti un 83% soda metienu. Un arī pēc spēles beigām mums bija ļoti labi metienu realizācijas rādītāji.”

Labākie komandās
„Himki”: Pols Deiviss – 20 punkti; Sergejs Moņa – 13 punkti, 5 atlēkušās; Tairīzs Raiss – 11 punkti; Peteri Koponens – 10 punkti; Marko Popovičs – 8 punkti, 5 pārtvertās.
CSKA: Aleksandrs Kauns – 14 punkti; Milošs Teodosičs – 13 punkti, 6 piespēles; Nando De Kolo – 13 punkti; Ārons Džeksons – 12 punkti, 8 piespēles; Viktors Hrjapa – 8 punkti, 14 atlēkušās, 5 iespēles, 5 bloki.