10may

Jak Zenit porazil Avtodor

Všechny čtvrtfinálové série skončily 3-0. Nicméně takový výsledek nesvědčí o absenci dramatičnosti v prvním kole play-off. Nejúpornější bylo střetnutí Zenitu a Avtodoru.
V každém duelu série bylo po třech čtvrtinách na výsledkové tabuli vyrovnané skóre. Ale ve všech třech případech Petrohradští v rozhodujícím okamžiku zrychlili a urvali vítězství.
Nejzajímavější je, že v každém ze zápasů Zenit našel jiný X-faktor, který mu přinesl úspěch. V tradiční rubrice Rozbor šlágrů Konstantin Kučer odhaluje důvody vítězství.

První zápas - chladnokrevnost

První setkání v Petrohradu bylo nejintenzivnější. Jeho osud se rozhodl až na poslední chvíli. Na konci hrály oba týmy otevřený basketbal, nestaraly se o obranu. Bylo jasné, že něčí chyba bude rozhodovat o osudu utkání.
Nakonec svoji střelu neproměnili hráči Avtodoru. Stalo se tak 37 sekund před závěrečnou sirénou. Volžané v době, kdy prohrávali jen o dva body, mohli vyrovnat. Po sérii clon a záběhů těžký forvard hostů byl bráněn domácím číslem tři Omarem Thomasem.

Hosté se toho snažili využít a dali míč na Petersona. Travis měl čas, aby se řádně připravil na útok. Mohl soupeře obehrát nohami nebo se protlačit pod koš. Místo toho zkusil riskantní střelu, která byla nepřesná.

Odvetný útok Zenitu de facto rozhodl o osudu utkání. Domácí jej nezahráli příliš hladce, ale byli schopni dostat míč na Ryana Toolsona. Jeho hlídač Jeremy Chappell nepředvedl potřebnou agresivitu.

Domácí snajpr trefil a stanovil konečné skóre zápasu.

Druhý zápas - fantastický Janis Timma
Ve druhém utkání série byl hrdinou Janis Timma. Lotyš zaznamenal 35 bodů a vytvořil nový rekord v produktivitě ligového play-off, k tomu přidal i nejlepší výkon v doskocích - 15. Ve čtvrté 10minutovce se útočník stal hlavní postavou na palubovce.
Lotyš začal čtvrtinu těžkou trojkou, pak už to měl mnohem jednodušší. Nejvíce bodů zaznamenal Janis v průnicích. Avtodor bránil pasivně a snadno nechával rozdivočelého soupeře pronikat pod koš.

Ve čtvrté 10minutovce Timma zaznamenal 15 bodů. To mělo rozhodující vliv na konečný výsledek. Impotence obránců vzala Avtodoru šanci na dramatickou koncovku.

Třetí zápas - střely z dálky

Rozhodujícím faktorem ve třetím střetnutí byly trojky. Saratovu nešly, zato Petrohradští byli úspěšní.

Žolíkem pro Vasilije Karaseva se stal Pavel Antipov. Tři z jeho dalekonosných pokusů na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny se staly základem pro rozhodující trhák Zenitu.
První z trojek byla do značné míry náhodná - z poloviny hřiště na konci časového limitu.

Dvě další byly důsledkem nedostatků v obraně. V prvním případě Petrohradští využili skutečnosti, že Peterson se pohyboval příliš daleko od Antipova.

Další trojku Pavel zaznamenal na začátku útoku. Saratovští neměli čas zformovat obranu a Antipov zůstal sám v rohu.

Symbolický odpor Paula Stolla nemohl zastavit přesnou střelu útočníka Zenitu.

Saratov se samozřejmě snažil posílit obranu perimetru, ale hosté na to reagovali bez problémů a přihrávali do barvy na Antona Puškova.

V sérii s Avtodorem svěřenci Vasilije Karaseva ukázali svou lepší stránku. Petrohradští inteligentně reagovali na změny ve hře soupeře a obratně upravovali vlastní taktiku. Dobře stříleli zpoza oblouku, šly jim průniky i přihrávky na velké. S ohledem na skvělou formu lídrů Ryana Toolsona a Janise Timmy vypadá Zenit jako velmi nebezpečný protivník pro UNICS Kazaň v semifinále.