08Červen

CSKA obhájil titul v kazaňském thrilleru!

Ve čtvrtém zápase finálové série play-off CSKA Moskva venku porazil UNICS Kazaň - 81:74. Hosté suverénně hráli na své polovině a vedli o14 bodů už po první čtvrtině. Urputná obrana pomáhala červeno-modrým držet pohodový náskok po velkou část zápasu. Skvělý Arturas Milaknis oživil zápletku v posledním segmentu, avšak 6 bodů Nando De Cola v poslední minutě umožnilo CSKA obhájit ligový titul - šestý v kolekci moskevského klubu.

Atmosféra
Finálová série pokračovala čtvrtým zápasem v Kazani. UNICS dal vstup na zápas zdarma pro studenty. Inspirováni vítězstvím ze třetího duelu kazaňští fanoušci aktivně fandili a věřili v další úspěch. Napětí se přenášelo i na hráče na hřišti.

Téma
Ke zraněným Joelu Freelandovi a Nikitu Kurbanovovi se v táboře CSKA přidal i Cory Higgins. Vášně se projevily od samého počátku, kdy na Nando De Colo agresivně hrající Anton Ponkrašov dostal nesportovní faul. Nasměrovat svou energii správným směrem v první čtvrtině UNICS nedokázal. Důvodem byla tuhá obrana vojáků, která v úvodní 10minutovce n polevila ani na okamžik a umožnila soupeři jen 11 bodů. U CSKA přitom hráli velmi dobře borci z lavičky (14 bodů), což hostům přineslo náskok (11:25). Červeno-modří nepolevili ani dál a do velké pauzy šli s vedením o 16 bodů.
Jevgenij Pašutin pa pauze probudil tým, když poprvé poslal do boje Arturase Milaknise. Litevec ve třetí části skórovat třikrát zpoza oblouku, což umožnilo domácím lehce korigovat skóre (45:58). Snajpr pokračoval v koncertu i v posledním segmentu. Další jeho trojka 6 minut před sirénou přiblížila UNICS už jen na vzdálenost 6 bodů. Nicméně hned vzápětí následoval přesný hod z dálky Miloše Teodosiče.

Klíčový bod
Milaknis se po krátké přestávce na lavičce vrátil zpět do boje a pokračoval v záchraně UNICSu (7 z 11 3-bodových, 23 bodů). 53 sekund před koncem povznesl prapor Ponkrašov: přesnou střelou zpoza oblouku snížil rozdíl na 3 body (72:75). Nicméně rozhodující okamžik šampionátu patřil MVP základní části. Nando De Colo skóroval z průniku a poté chladnokrevně proměnil 4 trestné hody za taktické fauly domácích, což přineslo CSKA vítězství a titul.

Hrdina
Nando De Colo. Francouz kvůli tvrdé obraně Kazaně neměl úžasný zápas (3 ze 16 ze hry), přesto se stal nejproduktivnějším mezi vítězi a aktivoval se v pravý čas. 6 bodů De Cola v poslední minutě hrálo důležitou roli ve vítězství.

Ocenění
Slavnostní ceremoniál byl tečkou za úžasnou sezónou CSKA. Play-off 2016 prošli červeno-modří suverénně, když prohráli jediný zápas. Medaile předali mistrům prezident VTB ligy Sergej Kuščenko, generální ředitel ligy Andrej Širokov a jeho zástupkyně Ilona Korstinová. Basketbalisté UNICSu již potřetí v historii získali stříbro ve VTB lize. A Miloš Teodosič byl zvolen MVP play-off.