Hooaeg-2011/12. Kuninga naasmine

Liiga laienemine 18 meeskonna ja 9 riigini, kvalifikatsiooniring, julged debütandid ja tihe võitlus turniiritabeli keskel, esimene play-off, haarav Final Four Vilniuses, Andrei Kirilenko triumfaalne naasmine, Jonas Valanciunase, Patrick Beverley ja Timofei Mozgovi jaoks trampliin NBAsse, samuti CSKA uus meistritiitel – need asjad juhtusid VTB Ühisliiga kolmandal hooajal.

Eellugu
2011. aastal käis mäng suurelt. VTB Ühisliiga osalejate arv plaaniti 12-lt suurendada 18ni. Liiga presidendi Sergei Ivanovi sõnul oli lisaks Ida-Euroopa riikide kasvavale huvile ja Kasahstani lisandumisele terve hooaja jutuks võimalik ühinemine Venemaa Professionaalse Korvpalliliigaga (PBL).
„PBLi klubid teatasid oma nõukogus ühehäälselt, et alustada tööd VTB Ühisliigaga ühinemiseks 2012. aastal. Võtsin selle palve töösse. Vaatame, kui reaalne see on. Vaatame võimalust suurendada osavõtjate arvu 18 meeskonnani. Kaks 9 meeskonnaga alagruppi, kaks ringi, play-off ja Final Four,“ arutles Sergei Ivanov võimalike muutuste üle.

Formaat ja osavõtjad
Liiga mastaapse laienemise plaanid võtsid reaalse kuju. Võrreldes teise hooajaga laienes geograafia ja osavõtjate arv. Liigas mängida soovijaid oli rohkem kui põhiturniiri kalender vastu suutis võtta, seetõttu otsustati esmakordselt korraldada kvalifikatsiooniturniir. See toimus 27 . septembrist 1. oktoobrini Leedus Šiauliais. Viie riigi kuus kandidaati (Venemaa klubid Jenissei ja Krasnõje Krõlja, Ukraina Dnepr, Poola Anwil, Leedu Šiauliai ja Soome Torpan Pojat) võitlesid kahe põhiturniiri pääsme eest. Need said Venemaa esindajad Samaara Krasnõje Krõlja ja Krasnojarski Jenissei.
VTB Ühisliiga kolmanda hooaja ülejäänud uustulnukad olid Venemaa klubid Lokomotiv-Kuban, Nižni Novgorod ja Spartak, samuti Tšehhi Nymburk, Kasahstani Astana ja Ukraina Budivelnik. Otsus nende kaasamise ja formaadi muutmise (Final Fourile eelnes kaks play-off-ringi) võeti vastu Ühisliiga nõukogu koosolekul Riias. Samas kohas toimus ka uus hooaja presentatsioon ja loosimine, mis jagas meeskonnad põhiturniiril kahte alagruppi.

VTB Ühisliiga kolmandal hooajal startis 9 riigi 18 klubi. Suurima esindatusega oli Venemaa (Himki, UNICS, Nižni Novgorod, CSKA, Spartak, Lokomotiv-Kuban, Krasnõje Krõlja ja Jenissei), edasi tulid Ukraina (Azovmaš, Budivelnik) ja Leedu (Žalgiris, Lietuvos Rytas). Ühe klubiga olid esindatud Läti (VEF), Eesti (Kalev/Cramo), Valgevene (Minsk-2006), Poola (Asseco Prokom), Kasahstan (Astana) ja Tšehhi (Nymburk).
Osalejad jagati A- (UNICS, Himki, Žalgiris, Nižni Novgorod, VEF, Krasnõje Krõlja, Astana, Budivelnik, Kalev) ja B-alagruppi (CSKA, Spartak, Lietuvos Rytas, Lokomotiv-Kuban, Prokom, Azovmaš, Nymburk, Jenissei, Minsk-2006). Kaheringilise turniiri järel läks play-off’i mõlema alagrupi neli paremat. Alagruppide võitjad pääsesid otse Final Fouri, kaks ülejäänud kohta mängiti esmakordselt Ühisliiga ajaloos välja play-off’is. Gruppides kolmanda ja neljanda koha meeskonnad kohtusid esmalt omavahel, nende matšide võitjaid ootasid teise koha meeskonnad. Play-off-seeriad kestsid kahe võiduni.

Põhihooaeg
Hooaja avamatšiks ja ühtlasi Krasnodari uue Basket-halli avamänguks oli Lokomotiv-Kuban – Lietuvos Rytas. Heitlus lõppes külaliste võiduga (78:71). Veel tõmbas stardis tähelepanu Andrei Kirilenko naasmine CSKAsse: tänu NBA lokaudile rõõmustas tolles liigas 10 aastat mänginud mees sel hooajal taas „elavana“ oma riigi fänne. AK-47 tegi Ühisliiga debüüdi mängus Peterburi Spartakiga, kelle ridades, muide, tema profitee algas. Mäng kutsus esile tõelise ažiotaaži ning lõppes… Kirilenko ja Co sensatsioonilise kaotusega (83:81 Spartakile, keda vedas ameeriklasest mängujuht Patrick Beverley).

Nagu hilisemad sündmused näitasid, õigustas osalejate ringi laiendamine end täielikult. Huvilised nägid suurepärast tšempionaati palju huvitavate mängude ja võitlusega turniiritabeli erinevatel tasanditel. Ka debütandid ei vedanud alt. Nižni Novgorod läks A-grupist neljandana play-off’i. B-grupis jõudis nelja parema sekka tervelt kaks uustulnukat: Lokomotiv-Kuban tuli neljandaks, Spartak üldse teiseks!
Juhtrollides olid aga tuntud näod, CSKA ja UNICS jätkasid võiduteed. Kahel eelmisel hooajal olid kaasanlased ja moskvalased näidanud põhiturniiril ühesugust tulemust (5-1 ja 9-1). Nüüd oli soosikute tulemus 14-2, mis tähendas otsepääsu Final Fouri. Valitsev meister Himki sai A-grupis teise koha, Moskva oblasti meeskonna järel lõpetas Žalgiris. Printsipiaalsete vastaste detsembrikuine kohtumine Venemaal tähendas Himkis mänginud Timofei Mozgovi hüvastijätumängu. Kui Kirilenko naasis kodumaale, siis Mozgov vastupidi liikus NBAsse. Õhtu peakangelane aitas paljuski oma meeskonnal võitu saavutada (83:72 Himkile). Nende meeskondade kordusmäng kaunistas hooaega. Leedu meister võitis Kaunases Sonny Weemsi viimase sekundi pealtpanekust 95:94.

B-grupis pakkus Venemaa klubidele CSKA-le, Spartakile ja Lokole seltsi veel üks Leedu klubi – Lietuvos Rytas. Siin oli võitlus play-off’i kohtade eest veelgi tulisem. 5.-7. koha saanud Prokom, Azovmaš ja Nymburk lõpetasid tulemusega 8-8, kaotades krasnodarlastele kõigest ühe võiduga.

Üllatus
Nymburk. Tšehhi debütant startis Ühisliigas viie kaotusega, kuid ei murdunud. Nymburki „lõvid“ said seejärel kuus võitu järjest ja võitlesid viimseni play-off’i koha eest. Kusjuures ühe 8 võidust sai Tšehhi meister CSKA enda üle.

Pärast avamängu tõrget kaotuseta esinenud armee superklubi sõna otseses mõttes purustati Pardubices Ronen Ginzburgi sümpaatse ja võitlusliku meeskonna poolt. Võõrustajad võitsid 19 punktiga, suurfavoriit ei saanud õigustust otsida rea liidrite puudumisest.

Sündmus
Andrei Kirilenko naasmine. Ta tõmbas pärast kümmet maailma tugevaimas liigas veedetud aastat selga CSKA vormi ja tegi täishooaja Euroopas (vaatamata NBA lokaudi lõppemisele ja võimalusele jätkata karjääri ookeani taga). Kuningas naasis kodumaale. Et võita ja rõõmustada korvpallihuvilisi.

AK-47 sulas puna-siniste koosseisu kergelt ja sai meeskonna mootoriks. Kirilenko, kelle palk läks heategevuseks, näitas kõrgeimat taset. Venemaa koondise paljude aastate liider kogus hooaja lõppedes rikkaliku auhindadekollektsiooni (nende seas Euroopa parima korvpalluri tiitel FIBA Euroopa ja Itaalia ajalehe La Gazzetta dello Sporti ringküsitlusel). Asi polnud ainult võitudes. Kirilenko andis suure panuse ka mängu populariseerimisse.

Play-off
Kahes play-off’i ringis kuue meeskonna osavõtul selgus veel kaks Final Fouris osalejat. Need mängud lõppesid veidi ootamatult Lietuvos Rytase ja Lokomotiv-Kubani triumfiga, kes olid põhiturniiril saanud oma alagrupis vastavalt kolmanda ja neljanda koha. Lokomotiv-Kuban läbis kaks ringi komistuseta, alistades Žalgirise ja Spartaki. Lietuvos Rytasel oli keerulisem. Kui esimeses ringis said vilniuslased Nižni Novgorodiga üsna kindlalt hakkama, siis veerandfinaalis kohtuti Ühisliiga valitseva meistri ja värskelt EuroCupi võitnud Himkiga. Baltlased peatasid ohtliku Venemaa võistkonna, keda juhendas varem Rytases töötanud Rimas Kurtinaitis, kolmes mängus ega lasknud Final Fouril kujuneda Venemaa siseasjaks.

Final Four
Hooaja otsustavad mängud toimusid Vilniuses. Esimene Siemens Arenal peetud poolfinaal nimetati kohe pärast selle lõppu „vene thrilleriks“. UNICSi ja Lokomotiv-Kubani mängus selgus võitja viimastel sekunditel. Hästi töötanud kaugpommitajad eesotsas Roderick Blackneyga (too oli neljanda veerandi alguseks tabanud kolmeseid 5/5, meeskond aga 21/10) aitasid Loko 4 punktiga ette. Siis algas aga teise kangelase aeg. Henry Domercant tõi viimasel veerandil oma meeskonna 25 punktist 17 ja vedas kaasanlased ette. Tõsi, 6,4 sekundit enne lõppu viis järjekordne kolmene lõunamaalased juhtima (86:85). Kuid Domercant vabanes vasturünnakul Sergei Bõkovist ja tabas keskpositsioonilt! Jäi veel 2 sekundit, „raudteelastel“ polnud enam time-out’i. KC Rivers viskas oma väljakupoolelt, ja ebatäpselt. UNICS võitis 87:86 ja jõudis esimesena finaali.

Teise poolfinaali eel toimus Final Fouri avatseremoonia, mis andis võõrustajattele veelgi häälestust ja energiat. Lietuvos Rytase mängijad võitlesid CSKA vastu oma hundist maskoti sarnaselt. Ja olid edule lähedal. Kuid lõpus ütles oma sõna Andrei Kirilenko. Esmalt tabas ta kolmese, seejärel vabavisked, lisas veel ühe korvi ja viimastel sekunditel 5-punktilises eduseisus sooritas otsustava vaheltlõike – 79:72 puna-siniste kasuks.

Märkimata ei saa jätta, et Final Fouri raames toimus teist aastat järjest „Korvpallisõprade mäng“. Sel korral kohtusid Vilniuses Venemaa ja Leedu ajakirjanike koondised. Juhendajateks olid traditsiooniliselt tuntud korvpalliinimesed – Venemaa teeneline treener Sergei Jelevitš ja tuntud leedulasest treener Tomas Pacesas. Sõbralik mäng lõppes paremini kokku mänginud leedulaste 22:10 võiduga.

Kahel eelmisel tšempionaadil oli tekkinud traditsioon: Final Fouri võõrustaja kaotab poolfinaalis, kuid võtab järgmisel päeval jõu kokku, et oma fännide ees asja parandada. Nii läks 2010. aastal Žalgirise ja 2011ndal UNICSiga… See töötas ka nüüd. Lietuvos Rytas võitis Krasnodarist pärit turniiri debütandi ees pronksi (91:83).
Ja saabus tähtsaima mängu kord. CSKAs oli tol ajal viis leedulastr: peatreener Jonas Kazlauskas, mängijad Ramunas Šiškauskas ja Darjus Lavrinovic, füüsilise ettevalmistuse treener Evaldas Kandratavicius ja skaut Benas Matkevicius. Armeelased tundsid Leedu pealinnas end koduselt ja alustasid finaali võimsalt (11:1). UNICSi juhendaja Jevgeni Pašutin oli kaks aastat varem võidutsenud Kaunases CSKAga, teadis armeemeeskonda ja valdavat osa selle mängijaist liiga hästi, et võitluseta alistuda. Kaasanlased leidsid end kiirelt ja mängu keskosa möödus võrdses võitluses. Kuid pingelise lõpuni ei läinud.

CSKA tegi otsustava perioodi alguses veel ühe, seekord otsustava spurdi (9:1). Lõppseis 74:62, CSKA võttis VTB Ühisliiga meistri tiitli tagasi!

Kangelased
Himki ei suutnud meistritiitlit kaitsta, kuid jäi meelde muljetavaldava kaheksavõidulise seeria ja suurepärase Krešimir Loncariga. Keskmiselt ainult 23 minutit väljakul viibinud horvaat jõudis Ühisliiga teise efektiivsusnäitajani ja pretendeeris MVP nimetusele.
2011. aasta NBA draft’is viiendana valitud Lietuvos Rytase tsenter Jonas Valanciunas veetis hooaja 2011/12 veel Euroopas. Ta oli oma 23 eluaasta juures tšempionaadi üks kindlamaid ja vajalikumaid mängijaid ning aitas Lietuvos Rytasel võita kolmanda koha.

Spartaki tagamängija Patrick Beverley on veel üks mängija, kelle VTB Ühisliiga väljakutel sooritatud kangelasteod viisid maailma tugevaimasse liigasse. Peterburi klubi tegi hiilgava põhiturniiri, Beverley kuulus korvisöötude (mängus keskmiselt 4,4) ja efektiivsuse (16,1) osas paremate sekka.

Hooaja üks avastusi oli Nymburk, meeskonna vaieldamatuks liidriks kerkis Chester Simmons. Eriti tasub esile tõsta ameeriklasest snaipri hooaja 2011/12 resultatiivsusrekordit (35 punkti mängus Minsk-2006ga) ja uskumatuid 50 punkti kahe mängu kokkuvõttes CSKAga.
2011. aastal loodud Astana näitas end kohe tugeva ja uhke võistkonnana. Kasahhide liider oli esimesel hooajal Rawle Marshall, kes kerkis keskmiselt 16,8 punktiga parimaks korvikütiks.
Ja muidugi Andrei Kirilenko. Euroopa korvpalli täht ja Venemaa lähiajaloo parim mängija tõestas oma kõrgeimat klassi. CSKAsse naasmist võib nimetada triumfaalseks. CSKA meistritiitel ja kaks MVP auhinda (põhiturniiri ja Final Fouri oma) räägivad iseenda eest.

Erilisus
Terve rida VTB Ühisliigas hooajal 2011/12 mänginud korvpallureid läksid kas tšempionaadi ajal või pärast seda NBAsse. Lisaks eelpool mainitud Timofei Mozgovile, Patrick Beverleyle ja Jonas Valanciunasele (nad kõik on olnud märgatavad ka maailma tugevaimas liigas) liikusid ookeani taha ka Aleksei Šved, DeJuan Blair, Donatas Motiejunas, Sonny Weems, Chris Quinn ja Michael Gelabale. Ühisliiga kolmanda hooaja peakangelane Andrei Kirilenko naasis 2012. aastal samuti NBAsse.

Fännid
Ühisliiga ajaloo neljast kõige enam külastatud mängus kolm toimusid hooajal 2011/12. Need kõik toimusid Žalgiris-Arenal, kus vastaseid võtab vastu paljukordne Leedu meister. Mängu Žalgiris – Astana külastas 13 105 pealtvaatajat – see on praegu paremuselt teine tulemus (esikohal on samuti Kaunases peetud mäng: printsipiaalne vastasseis CSKAga 2012. aasta oktoobris tõi tribüünidele 15 812 inimest). Kolmandal kohal on mäng Žalgiris – Krasnõje Krõlja (12 500), neljandal Žalgiris – Himki (12 220).

Arvud
38. Märtsis peetud mängus Lietuvos Rytas – Minsk-2006 (112:86) oli leedulaste rünnak tasemel. Vilniuslased kogusid viimasel veerandajal ühiste jõupingutustega 38 punkti – see on Ühisliiga ajaloo parim tulemus, mida teised on vaid suutnud korrata (VEF ja kahel korral Avtodor).

7. Aleksei Trostsinetski Minsk-2006-st tegi jaanuaris peetud mängus CSKAga 7 vaheltlõiget, jagades selle näitajaga samuti esimest kohta (sama on suutnud veel Frederick House ja Aaron Miles).

Videо

Hooaja kokkuvõte

Sponsors