14december

200 a více! 12 nejproduktivnějších zápasů v historii ligy

Sedmá sezóna VTB ligy se rozjela a těší fanoušky atraktivními produktivními zápasy. Málokterý týden se obejde bez zápisu do Knihy rekordů. Nedávno se blýskl Avtodor: Saratovských 131 bodů v zápase v Astaně je absolutně nejlepší výkon v historii ligy! A celkový počet bodů v duelu (224 bodů) byl druhý v historii šampionátu.
Naše stránky připomínají 12 nejproduktivnějších zápasů ligy, ve kterých bylo zaznamenáno více než 200 bodů.

200 bodů

Tsmoki-Minsk - Azovmaš - 98:102 (2 OT)
Datum a místo:
16. února 2014, Minsk
Nejproduktivnější: Keith Benson (Tsmoki-Minsk) - 25 bodů, Terrell Stoglin (Azovmaš) - 29 bodů.

V tomto utkání soupeři výjimečně nezářili v útoku, ale o vítězi rozhodlo až druhé prodloužení. Osud ukrajinsko-běloruské bitvy rozhodla skvělá hra obránce Azovmaše Terrella Stoglina: při svém debutu zaznamenal třetinu všech střel Mariupolu a celkem 29 bodů.

VIDEO

Lietuvos Rytas - Jenisej - 103:97
16. března 2014, Vilnius
Nejproduktivnější: Darius Songaila (Lietuvos Rytas) - 25 bodů, Gregory Renfroe (Jenisej) - 20 bodů.

Litevci se v sezoně 2013/14 stali jedním z nejúspěšnějších týmů ligy, ničili soupeře tempem hurikánu a sázkou na střely z dálky. Jenisej odpověděla stejně. Soupeři společně poslali do koše 22 trojek - u Rytas se nejvíce blyskli Gediminas Orelik a Martynas Gecevičius, u Jeniseje - Anthony Fisher a Gregor Renfroe. Překvapivé je, že výsledek zápasu se na konci rozhodl nikoli na oblouku, ale v třísekundové zóně. Hlavní postavou byl Darius Songaila, který byl pod košem prostě k nezastavení a zaznamenal 25 bodů.

VIDEO

Chimki - Jenisej - 108:92
29. listopadu 2015, Chimki
Nejproduktivnější: Alexej Šved, Tyler Honeycutt - 17 bodů (oba Chimki ), Delroy James (Jenisej) - 25 bodů.

Zápas v Chimki až do tohoto týdne zůstal nejproduktivnější v aktuální sezóně. Soupeři nabídli fanouškům skutečnou oslavu basketbalu. Iniciativu drželi Chimčané vedeni Alaxejem Švedem a Tyrese Ricem. Oba skórovali i přihrávali spoluhráčům. Sibiřané dlouho kladli odpor, ale ztráta zraněného lídra Davida Kennedyho jim neumožnila dovést zápas do konce.

VIDEO

204 bodů

Avtodor - Rudá křídla - 105:99
21. prosince 2014, Saratov
Nejproduktivnější: Courtney Fortson - 24 bodů (Avtodor), David Jelínek (Rudá křídla) - 27 bodů.

Během tohoto utkání soupeři vyslali na koš společně 177 střel ze hry - jeden z nejlepších výsledků v historii. Saratov se od prvních minut chopil iniciativy a udržoval si vedení. Nicméně vyhnout se nervózní koncocvce se ligový nováček Avtodor nedokázal. V samarském týmu se blýskli Jevgenij Fidij a Andrei Mateiunas. Pravda, jejich úsilí na produktivitu Kasparse Berzinše a Davida Jelínka nestačilo, ale postarali se o postup saratovského klubu.

VIDEO

211 bodů

Chimki - CSKA Moskva - 107:104
8. února 2015, Chimki
Nejproduktivnější: Petteri Koponen, Paul Davis - 17 bodů (oba Chimki), Miloš Teodosič - 29 bodů (CSKA Moskva).

Setkání věčných rivalů se stalo skutečnou ozdobou minulé sezóny. Oba týmy během základní části hrály skvěle v obraně, ale ve vzájemném souboji se rozhodly hrát streetový basketbal. Iniciativa přecházela z ruky do ruky. Hostitelé vsadili na střely z dálky a pick-and-rolly s Paulem Davisem, hosté spoléhali na individuální dovednosti Miloše Teodosiče a Nando De Cola. O výsledku zápasu rozhodl jeden hod. Obránce Chimčanů Tyrese Rice v posledním držení míče si dokázal poradit se svým hlídačem Manucharem Markoišvilim a vstřelil trojku - jeden z hlavních momentů celého šampionátu!

VIDEO

CSKA - Avtodor - 104:107
26. dubna 2015, Moskva
Nejproduktivnější: Andrej Kirilenko - 18 bodů (CSKA Moskva), Courtney Fortson - 31 bodů (Avtodor)

Dva a půl měsíce po porážce s Chimki podlehl CSKA navlas stejným skóre Avtodoru. Tento zápas neměl význam do tabulky, možná tím lze vysvětlit vysokou produktivitu a konečné vítězství hostů. Přes tři čtvrtiny domácí drželi otěže zápasu ve svých rukou, ale koncovku diktovali Volžané. Vedeni Courtney Fortsonem hosté posbírali v závěrečné čtvrtině 38 bodů!

VIDEO

212 bodů

Turov - Doněck - 104:108 (OT)
3. listopadu 2013, Zgorzelec
Nejproduktivnější: Nemanja Jaramaz - 30 bodů (Turov), Ben McCauley - 28 bodů (Doněck)

Zápas v Polsku se dostal mezi nejúspěšnější díky atraktivnímu prodloužení. Extra 5 minut přineslo skutečnou show. Štěstí v útočném utkání se usmálo na hosty. Tvůrci úspěchu se stali Ben McCauley a Bernard King. Společně v prodloužení nastříleli 15 bodů. U Turova se podobní střelci nenašli...

VIDEO

Jenisej - Zenit - 104:108 (OT)
31. ledna 2015, Krasnojarsk
Nejproduktivnější: DJ Cooper - 20 bodů (Jenisej), Dejan Borovnjak - 24 bodů (Zenit).

Tento zápas byl skutečnou zkouškou síly svěřenců Vasilije Karaseva. V předvečer cesty do Krasnojarsku týmem sužovaly epidemie chřipky a zranění, takže k dispozici bylo jen osm hráčů. Tato ztráta ale pro hosty nebyla vše. Ještě v průběhu utkání se těžce zranil Andrej Koščejev... Nicméně ani tyto problémy nezlomily modro-bílé. Okouzlující hra Waltera Hodgeho, dokonalost Dejana Borovnjaka a spolehlivost Pavla Spiridonova byly rozhodujícími argumenty duelu, který se v prodloužení přiklonil na stranu Zenitu.

VIDEO

216 bodů

BC Neptunas - Tsmoki-Minsk - 110:106 (OT)
31. října 2012, Klajpeda
Nejproduktivnější:
Martynas Mazeika - 33 bodů (BC Neptunas), Alexander Kudrjavcev - 37 bodů (Tsmoki-Minsk).

Setkání bylo poznamenáno konfrontaci dvou významných vůdců týmů. Martynas Mazeika a Alexander Kudrjavcev byli v ráži, společně nastříleli 70 (!) bodů. Úspěšnější v tomto souboji byl Bělorus (37 bodů oproti 33), ale vítězství to Drakům nepřineslo. V extra 5minutovce domácí už bez vyfaulovaného Mazeiky byli silnější. Přičemž svůj rozhodující trhák předvedli až v poslední minutě prodloužení.

VIDEO

218 bodů

Tsmoki-Minsk - Avtodor 99:119
4. března 2015, Minsk
Alexander Kudrjavcev - 18 bodů (Tsmoki-Minsk), Courtney Fortson - 28 bodů (Avtodor).

Neúnavný Courtney Forston tento den ukázal všechny aspekty svého talentu. Nejenže úspěšně rozehrával útoky Saratovců a asistoval (17), ale také sám zaznamenal 28 bodů. Přesto klíčovou roli při vítězství hostů hrály trojky. Cíle dosáhlo 16 dalekonosných střel Avtodoru (proti 13 Tsmoki-Minsk) a většina z nich přišla v poslední čtvrtině. Pět trojek v řadě od Fortsona, Alexeje Vzdychalkina a Mikey Downese rozhodlo o osudu utkání.

VIDEO

224 bodů

Astana - Avtodor - 93:131
6. prosince 2015, Astana
Kenneth Hayes - 19 bodů (Astana), Paul Stoll - 24 bodů (Avtodor).

Zápas v Astaně byl nejproduktivnější v historii ligy, který skončil v normální hrací době. Přitom Saratovci utvořili střelecký rekord jednoho týmu, když předchozí nejlepší výkon (119 bodů CSKA v utkání s Nymburkem v aktuální sezóně) trumfli hned o 12 bodů. Avtodor vládl rychlým basketbalem. Díky Paulu Stollovi a Denisi Lukašovi se hosté od první minuty ujali vedení, které jen navyšovali. Oba týmy v určitém momentu úplně zapomněly na obranu a nabídly publiku svátek ofenzivního basketbalu.

VIDEO

225 bodů

Tsmoki-Minsk - Rudý říjen - 112:113 (OT)
14. října, 2013 Minsk
Nejproduktivnější: Keith Benson - 19 bodů (Tsmoki-Minsk), Randy Culpepper - 41 bodů (Rudý říjen).

Nejproduktivnější zápas v historii ligy se konal na začátku sezony 2013/14 v Minsku. V zápase Tsmoki-Minsk a Rudý říjen emoce plály a diváci měli sotva čas sledovat jeden úspěšný útok za druhým. Hlavním aktérem v této show byl americký obránce hostů Randy Culpepper - jeho 41 bodů je stále nejlepší výkon VTB ligy.
Výsledek této vzrušující hry přineslo až prodloužení. 8 sekund před sirénou Branko Mirkovič vstřelil pro Bělorusy, zdálo se, vítěznou trojku (112:111), ale Oceláři přesto ještě urvali výhru: pod košem osamocený Victor Cuthbert dostal přihrávku od Igora Zamanského a skóroval se sirénou – 113:112! Neuvěřitelná koncovka a vítězné emoce prezidenta Rudého října Dmitrije Gerasimenka byly nezapomenutelnými okamžiky v historii šampionátu!