06Duben

Perspektiva. 5 kandidátů na titul Nejlepší mladý hráč

VTB liga po základní části tradičně volí držitele individuálních cen. Představujeme hlavní, podle názoru našich webových stránek, kandidáty na tato ocenění. Začneme s nominací na titul Nejlepší mladý hráč.

Sázka na mladé talenty se postupně stává trendem - velmi často je to opodstatněné a přinese to ovoce po několika sezónách.

Naše webové stránky vybírají (v abecedním pořadí) pět hráčů narozených v roce 1993 a mladší, kteří v tomto šampionátu budou soutěžit o titul Nejlepší mladý hráč.

Janis Berzinš, útočník VEFu

Věk: 22 let
Statistika: 27 zápasů (21 minut), 10,9 bodu, 3,4 doskoku, 1,9 přihrávky a 10,9 bodu za efektivitu.
Mladý lotyšský útočník v minulé sezóně předvedl brilantní hru v některých zápasech. V současném šampionátu se stal jedním z hlavních účinkujících v rotaci VEFu. Janis Berzinš je dobrý v rychlých útocích, je schopen se neočekávaně uvolnit pod košem soupeře a zaujal dalekonosnou ránu. V posledních zápasech se jeho trojky staly jednou z nejhrůzostrašnějších zbraní Rigy. V sedmi utkáních sezony Janis proměnil nejméně tři dalekonosné střely. Berzinš je budoucnost i současnost lotyšského klubu.

Denis Zacharov,
obránce Jeniseje

Věk: 22 let
Mladý ruský hráč - jeden z nejzajímavějších objevů základní části. Trenér Jeniseje Oleg Okulov věřil talentovanému basketbalistovi, dal mu šanci a ten splnil očekávání. Denis Zacharov se stal pravidelným hráčem v základní pětce Sibiřanů a získal solidní hrací dobu.
Obránce je známý pro svůj útočný arzenál - je stejně nebezpečný v průnicích i na perimetru. Zároveň je vždy připravena podpořit rychlý protiútok a je dostatečně silný individuálně, poráží protivníka jeden na jednoho. Ale možná hlavní výhodou Denise oproti jeho vrstevníkům je jeho klid. V této sezoně Rus opakovaně zvládl klíčové střely v dramatické koncovce.

Artem Klimenko,
pivot Avtodoru

Věk: 22 let
Artem Klimenko stále trpí hlavní bolestí všech mladých pivotů - nestabilností. Silné zápasy střídá s neúspěšnými. Ale na konci sezóny Klimenko chytl sebevědomí a věří mu i spoluhráči. Stále častěji nachází svého pivota pod košem a ten zakončuje s dobrým procentem. Artem se zlepšil v obraně, kde se s jeho fyzickými parametry musejí soupeři těžce vypořádat.

Chasson Randle,
obránce Nymburka

Věk: 23 let
Statistika:
27 zápasů (21 minut), 11,5 bodu, 2,3 doskoku, 1,9 přihrávky a 8,6 bodu za efektivitu.
Mladý Američan úspěšně zapadl do systému Nymburka. Nestabilní střela a nedostatek dovedností nezabránily playmakerovi pevně se usadit v rotaci českého mistra. Mentor týmu Ronen Ginzburg byl schopen odhalit silné stránky hráče - rychlost, agresivitu a bojovnost. Zvlášť jasně se obránce projevuje v soubojích s nejsilnějšími soupeři. Například byl nejlepší v listopadových utkáních proti CSKA a Avtodoru, v nichž si připsal 25 a 28 bodů. Ještě před dvěma lety byl Randle považován za jednoho z nejtalentovanějších obránců NCAA, a teď začíná naplňovat předpoklady.

Vladislav Staratelev,
obránce Vity

Věk: 19 let
Statistika: 18 zápasů (27 minut), 8,1 bodu, 2,4 doskoku, 0,7 přihrávky a 3,2 bodu na efektivitu.
Ruský obránce Vity je nejmladším hráčem mezi kandidáty na trofej. A ve sví skupině (do 20 let) nejvytěžovanějším: hraje více než 27 minut na zápas ve VTB lize. Gruzínský klub byl skvělý odrazový můstek pro kariéru Vladislava Starateleva. Získal neocenitelné zkušenosti, hrací čas i právo na střelu či chybu. Navíc ve Vitě plní i funkci rozehrávače. Vladislav má stále prostor pro zlepšení, ale jeho progresu jako hráče si nešlo nevšimnout. Obránce pravidelně nastupoval v základní pětce a v osmi zápasech v sezoně zaznamenal více než 10 bodů.