03Červen

Itoudis a spol. krok od titulu

Ve druhém zápase finálové série play-off CSKA Moskva doma porazil kazaňský UNICS - 90:77. Vyrovnaná hra trvala tři čtvrtiny: na všechny nápady hostí našel trenér Moskvanů Dimitrios Itoudis adekvátní odpovědi. V závěrečném úseku červeno-modří přidali a podařilo se jim bez dramatické koncovky vyhrát. CSKA plně využil výhodu domácí palubovky - série se stěhuje do Kazaně za stavu 2-0.

Téma
Finálová série pokračovala druhým utkání v Moskvě. První polovina se odehrála v poziční hře. Hráči CSKA předvedli vynikající pohyb míče a nedovolili UNICSu soustředit se výhradně na bránění perimetru (9 bodů od pod košem volného Pavla Korobkova) nebo třísekundové zóny (11 bodů od nepokrytého Nando De Cola). Kazaňané hráli trpělivě a organizovaně, agresivita pod soupeřovým košem přinesla útočné doskoky (11:3 na doskoky v útoku), díky čemuž smazali manko. Hosté se trápili až s blížím se koncem poločasu, kdy v posledních 4 minutách druhé čtvrtiny nastříleli jen 4 body. Náskok CSKA se navýšil na 9 bodů (49:40).
Třetí čtvrtina patřila UNICSu. 10 bodů Keitha Langforda, 4 trojky, koordinovaná obrana a úspěšný příchod Petra Gubanova z lavičky: Kazaň snížila rozdíl na 3 body a ukázala, že se bude bojovat až do konce.

Klíčový bod
CSKA rychle obnovit status quo. Závěrečný úsek začali domácí skvělou obranou, hráli tvrdě a houževnatě a několikrát se blýsknul Aaron Jackson (6 bodů). Trhák 15:6 umožnil CSKA vyrovnat maximální náskok 12 bodů. Zlomit průběhu duelu hosté nedokázali. Mohl za to Viktor Chrjapa, který dvakrát skóroval zpoza oblouku a mimochodem ani jednou v tomto zápase neminul koš. Přes všechny snahy UNICSu se Itoudisovi svěřenci drželi v bezpečné vzdálenosti a zajistili si klidnou koncovku.

Hrdina
Viktor Chrjapa. Kapitán CSKA, který dvakrát v průběhu sezóny utrpěl zlomeninu ruky, je zpátky ve hře. Na vrcholu vyšel v pravý čas a byl spolehlivý a užitečný na obou polovinách hřiště. Na kontě útočníka bylo 19 bodů, 6 doskoků a 2 zisky míče.

Číslo
100 - procento úspěšnosti střelby u Viktora Chrjapy. Vzácný případ na hráče, který za 30 minut nastřílel 19 bodů. 4 ze 4 2-bodových, 3 ze 3 zpoza oblouku a 2 ze 2 trestných hodů - kapitán CSKA se dnes večer nemýlil.